A NASA új marsjárója gyengébb, mint egy hagyományos okostelefon
Hiába került összesen 2,4 milliárd amerikai dollárba a Perseverance rover megépítése, teljesítményben jócskán elmarad az átlagos mobiltelefonoktól.
A NASA Perseverance rovere csütörtök éjjel sikeresen landolt a vörös bolygó felszínén, szívében azonban egy olyan processzor duruzsol, amelyet legutoljára 1998-as iMac-ekben használtak.
A PCMag elemzéséből kiderült, hogy a marsjáró specifikációja eléggé gyengének mondható 256 MB RAM memóriájával, 2 GB-os tárhelyével és mindössze 200 MHz órajelű CPU-jával.
Ha a mai modern technológiával szeretnénk összehasonlítani a Perseverance komponenseit, akkor még az első, 2016-ban piacra dobott Apple Watch széria is erősebb a maga 512 MB RAM memóriájával, 8 GB SSD-jével és 520 MHz-es processzorával.
A NASA szakemberei azonban okkal szerelték fel gyengébb alkatrészekkel az egységet, mivel nem a teljesítményre helyezték a hangsúlyt, sokkal inkább a megbízhatóságra, amelynek ékes példája a Perseverance fedélzetén lévő Ingenuity drónhelikopter, amelyen szintén egy meglehetősen elavult Qualcomm Snapdragon 801 chip kapott helyet.
Mindezekből kifolyólag elmondható, hogy a zsebünkben található okostelefonok többsége sokkal erősebb, mint maga a marsjáró és a helikopter, az viszont szintén kijelenthető, hogy mögöttük nem áll egy csillagászokból, geológusokból és űrmérnökökből álló csapat.
Habár a komponensek eléggé réginek számítanak, a Perseverance-ra elhelyezett eszközök korántsem azok – a roverre összesen 23 kamerát és speciális szenzort szereltek, melyekkel a landolást és a navigációt hajthatják végre, továbbá a kőzetek ásványtartalmát analizálhatják.