Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kutatók szerint rövidesen megkezdődhet az új mutációk elleni oltóanyagok klinikai vizsgálata

Habár az eredeti vuhani koronavírus ellen már számos oltóanyagot kifejlesztettek, az azóta megjelent új mutációk ellen egyelőre nem rendelkezünk bizonyítottan hatékony vakcinákkal, így a brit kutatók most azon dolgoznak, hogy mihamarabb előállítsák az új variánsok ellen is hatékony oltóanyagokat.

...svg content...Flickr/sjrankin
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Jelenleg két típusú oltóanyagot fejlesztenek, az egyik immunvédelmet biztosíthat számos különböző vírusváltozattal szemben, a másik pedig olyan immunválaszt generálna az emberi szervezetben, mely kifejezetten a fertőzés terjedésének blokkolására irányul.

Mindemellett több olyan oltóanyag fejlesztése van tervben, melyek mindegyike képes lesz majd megküzdeni a különböző vírustörzsekkel, azonban csak egyetlen adagra lesz szükség belőle évente. A jelenleg is alkalmazott koronavírus elleni vakcinákat úgy tervezték, hogy megakadályozzák a fertőzöttek súlyos megbetegedését, továbbá, hogy megelőzzék a kórházi kezelést és az esetleges haláleseteket. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Az újonnan megjelent mutációk egyike sem okoz súlyosabb lefolyású fertőzést a szervezetben, az viszont bizonyított, hogy az új variánsok sokkal gyorsabban terjednek, mint az eredeti vuhani vírus. Az új mutációk elleni egyik lehetséges megoldás egy olyan vakcina, mely nem csupán a vírus felszínén található tüskefehérjét célozza meg, de a vírus egy másik részét is, az N fehérjét.

Kutatók szerint ez a technológia egy komolyabb immunválaszt eredményezne a szervezetben és úgy vélik, magasabb szintű immunitást tudnának biztosítani a vírussal szemben. A Scancell immunológiai vállalat és a Nottingham Trent Egyetem kutatóinak közös projektje most egy olyan fázisba lépett, ahol megkezdődhet az új vakcina gyártása.

Bár a klinikai vizsgálatok még kicsit váratnak magukra, a kutatók azt remélik, a vizsgálatok megerősítik majd tapasztalataikat és jó eredményekkel szolgálhatnak majd az általuk kifejlesztett új vakcináról. Egy ettől eltérő megközelítést alkalmaznak a Bristoli Egyetem kutatói, akik egy olyan oltóanyag fejlesztésébe kezdtek, mely antitesteket állít elő az orrban és a torokban.

A The Guardian azt írja, az a módszer, mellyel egy vírussal fertőzik meg az érintettet arra szolgál, hogy antitesteket képezzen a felső légutak nyálkahártyáján, mely elősegítheti a fertőzés elleni magas szintű védelmet és minimálisra csökkentheti a vírus továbbadásának esélyét. Ezek elérése érdekében a kutatók aktívan mérik az antitestek szintjét a különböző vakcinákkal beoltottak nyálkahártyáján.