Fontos bejelentés a Pfizer vakcinájával kapcsolatban
Nem sokkal a hétvége előtt egy fontos bejelentést tettek a Magyarországon is használatban lévő Pfizer-BioNTech vakcináról.
A Pfizer és a BioNTech kitűnő munkát végzett az oltóanyagával, ami nemcsak hatékony, hanem biztonságos is. A legutóbbi izraeli adatok például arra mutattak rá, hogy 95%-ban hatékony a koronavírus ellen.
Sőt, a Pfizer vakcinája már egy dózist követően 65%-os védelmet képes nyújtani, ami szintén a jobb hírek között szerepel a járvány idején. Többek között Magyarországon is oltanak ezzel a vakcinával.
Most az derült ki, hogy a Pfizer és a BioNTech megkezdi a vakcina tesztelését várandós nőknél. Egy 4 000 önkéntesből álló tanulmányt indítottak a vakcina biztonságosságának és hatékonyságának értékelésére ebben a csoportban.
A várandós nőknél nagyobb a súlyos fertőzés kialakulásának kockázata, de sok közegészségügyi tisztviselő ajánlotta azt, hogy néhány magas kockázatú szakmában dolgozó várandós nő kérje a vakcinát, még akkor is, ha egyelőre ebben a szegmensben nem áll rendelkezésre kellő adat.
Hatalmas az oltási kedv a spanyoloknál, ennyien akarják a vakcinát
A gyógyszergyártók azt mondták, először meg kell győződniük arról, hogy az oltások ezen a területen is a lehető legbiztonságosabbak és hatékonyak. Az Egyesült Államokban például a szabályozó testületek megkövetelik azt, hogy a gyógyszergyártók a vakcinák terhes nőkön történő tesztelése előtt végezzenek biztonsági vizsgálatokat vemhes állatokon.
Kérték ezt annak érdekében, hogy megbizonyosodjanak, a vakcina nem károsítja a magzatot és az nem vezethet vetéléshez. A vállalatok azt mondták, a tanulmányok nem tártak fel új kockázatokat, ami szintén jó hír.
Az Egyesült Államokban a terhes nők már megkapták az első adagjukat. Az új tanulmány részeként 18 éves és annál idősebb várandós nőket tesztelnek Amerikában, Kanadában, Argentínában, Brazíliában, Chilében, Mozambikban, Dél-Afrikában, az Egyesült Királyságban és Spanyolországban.
A nők a terhességük 24-34. hetében kapják meg az oltást, és a két vakcinát 21 napos különbséggel adják be nekik. Tehát a séma ugyanaz, mint a nagyobb klinikai vizsgálatok során. Azok, akik placebót kaptak a vizsgálat során, röviddel a szülés után a tényleges oltásra felvételére is lehetőséget kapnak, miközben a tanulmány részei maradnak – írja a CNA.
Jelenleg Magyarországon sem oltják a terhes nőket, de ha a Pfizer új tanulmánya minden oldalról megerősíti, hogy az oltóanyag ebben a csoportban is tökéletesen alkalmazható, akkor gyorsan kiterjeszthetik az oltásokat.