Letiltották a Facebookot Ausztráliában, mától senki sem olvashatja a híreket
A világ legnépszerűbb közösségi platformja szerdán figyelmeztette ausztrál felhasználóit, hogy csütörtöktől kezdődően nem oszthatnak majd meg semmiféle tartalmat az oldalon a kormány kiadókkal szembeni szigorító intézkedései miatt.
A bejelentés azután érkezett, hogy a Facebook és az ausztrál külügyminisztérium hosszas tárgyalásai sem vezettek sikerre, mivel a tárca azt szerette volna elérni, hogy a nagyobb techcégek fizessenek a kiadóknak a megjelenített tartalmakért.
A Facebook alelnöke, Campbell Brown blogbejegyzésében elmondta, Ausztrália irányelvei sokkal több kárt okoznak a kiadóknak, mint amennyi hasznot hozhatnának számukra – tudósított az NBC News hírportál.
A Facebook lépése értelmében az ausztrál kiadók és újságok nem oszthatnak meg tartalmat céges oldalaikon, és bár külföldről a szabályozásokat ki lehetne kerülni, ausztrálok ennek ellenére sem tekinthetik meg a tartalmakat.
Mindez azt jelenti, hogy az ausztrálok nem juthatnak hozzá a nemzetközi és hazai sajtó kiadványaihoz Facebookon keresztül, a hírportálok felületein ugyanis egy nagy, üres oldal jelenik meg, akárhányszor ráfrissítenek.
A blogposztjában Brown hozzátette, véleménye szerint az ausztrál kormány által javasolt rendeletek nem ismerik el a platformok és kiadók közötti kölcsönös megértésen alapuló kapcsolat alapvető jellegét.
A Facebook döntése alig néhány órával a Google merőben ellentétes reakciója után érkezett, a Mountain View-i techóriás ugyanis beleegyezett, hogy fizetni fog a kiadóknak, és három éves szerződést kötöttek a News Corp. céggel, így nemcsak Ausztráliában, hanem a világ összes országában pénzt kaphatnak majd a tartalmakért.