Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Közel 100 diákot tartóztattak le Isztambulban, 13 rendőr sérült meg a dulakodásban

Közel 100 diákot tartóztattak le Isztambulban, 13 rendőr sérült meg a dulakodásban

Közel 100 diákot tartóztattak le Isztambulban, 13 rendőr sérült meg a dulakodásban
A munka ünnepének alkalmából tüntetők és rendőrök Isztambulban 2025. május 1-jén. A rendőrök feltartóztatták a Taksim térre vonuló tüntetőket, mert ott a hatóságok tiltják a demonstrációt a 2013-as véres események miatt. MTI/EPA/Ümit Turhan

A keddi nap folyamán 97 diákot tartóztattak le a törökországi Isztambulban, miután tiltakozásba kezdtek.

A Reuters beszámolója szerint tegnap összesen 97 diákot tartóztatott le a rendőrség Isztambulban, a Boğaziçi Egyetemen. Azt követően került sor a rendőrségi akcióra, hogy a diákok tiltakozni kezdtek egy iszlám hitszónok, Nureddin Yıldız konferenciája ellen.

A fiatalok Yıldız meghívása ellen emeltek hangot, miután a prédikátor korábban több alkalommal is vitatott kijelentéseket tett, például a gyermekházasságok elfogadhatóságáról, valamint a nők elleni erőszak igazolásáról, ami egyúttal komoly társadalmi felháborodást váltott ki az országban.

A tüntetés során a diákok megpróbálták áttörni a rendőrségi barikádot az egyetemi kampuszon, amely összetűzéshez vezetett. Az isztambuli kormányzó, Davut Gul azt mondta, a rendőri beavatkozás során 13 rendőr is megsérült, amikor egy 5 méter mély építési gödörbe estek a dulakodás ideje alatt.

A hatóságok gyors és határozott fellépése

A hatóságok gyors és határozott fellépése nem új keletű dolog, mely az utóbbi években jellemzi a török felsőoktatási intézményekben zajló kormányellenes megmozdulásokat, azok kezelését. A Boğaziçi Egyetem az elmúlt években a kormányzati beavatkozás szimbólumává vált Törökországban. 2021 óta rendszeresek a tiltakozások az egyetemen, ami válasz arra, hogy a török elnök saját jelöltjét nevezte ki rektornak, megkerülve az egyetemi autonómiát.

A diákok és oktatók szerint ezek a lépések veszélyeztetik a tudományos szabadságot és az egyetem függetlenségét. Ennek okán rendszeresen szerveznek demonstrációkat az autoriter törekvésekkel szemben, és a jelek szerint a demonstrációs sorozatok nem hagynak alább.

A mostani tüntetés is erről szól, a hallgatók nemcsak a szélsőséges nézeteket képviselő hitszónok fellépése ellen tiltakoztak, hanem a kormányzati befolyás, a vallási fundamentalizmus és az egyetemi autonómia korlátozása miatt is. Az események rámutatnak arra, hogy a fiatalok és az egyetemi közösségek továbbra is kulcsszerepet játszanak a törökországi demokratikus értékek védelmében. A hatóságok azonban egyre keményebb eszközökkel lépnek fel a kritikusabb, erőszakosabb hangokkal szemben.