4K felbontású felvételeken csodálhatjuk meg a 60-as és 70-es évek holdautózásait
A mesterséges intelligencia segítségével soha nem látott részletességgel követhetjük végig az emberiség történelmének legmeghatározóbb momentumait.
A mesterséges intelligencia segítségével soha nem látott részletességgel követhetjük végig az emberiség történelmének legmeghatározóbb momentumait.
Az egyik holland filmrestaurátor vette a fáradtságot, és feljavította az összes Apollo-küldetésről készült videót, amelyeket később fel is töltött a YouTube-ra, így bárki szabadon és ingyenesen végignézheti őket.
Nemcsak hogy eltávolította az összes rázkódást és zavaró környezeti behatást a felvételekről, de még a felbontást is 4K-ig emelte a külön erre a feladatra megalkotott algoritmusnak köszönhetően, továbbá a képkockasebességet is esetenként 60 FPS-re növelte.
A videón újra átélhetjük Neil Armstrong első holdra szállását, valamint az 1971-es Apollo–15 és az 1972-es Apollo–16 Holdon készített felvételeit. Szinte úgy érezhetjük magunkat, mintha az űrhajósok szkafanderjébe bújnánk, miközben éppen autókáznak a kietlen, szürke, poros tájakon.
Az 1968 és 1972 között végrehajtott Apollo-program keretein belül összesen hatszor landoltak bolygónk hűséges követőjének felszínén. A Holdon tizenkét űrhajós járt, akik 16 milliméteres kamerával másodpercenkénti 1, 6 és 12 képkockás (FPS) videókat lőttek az eseményről.
Ezek a felvételek sokszor elmosódottak és homályosak voltak, stabilizátor hiányában állandó rezgéseket láthattunk rajtuk, valamint sokszor a színek sem stimmeltek, túlságosan halványnak bizonyultak, ezért a restaurátor által feljavított mozgóképek úgy hatnak, mintha azokat a 21. században készítették volna.
Néhány évig egészen biztosan ezeket a képeket nézhetjük csak vissza újra és újra, ugyanis a NASA Artemis-missziója előreláthatólag 2024-ben indulhat csak el – ekkor viszont a tervek szerint az első női holdra szálláson kívül egy állandó űrállomást is létrehozhatnak a szürke égitesten.