48 fokos talajhőmérsékletet mértek a sarkkörön
A frissen közzétett műholdfelvételek szerint a talajhőmérséklet legalább egy szibériai helyen már meghaladta a 48 Celsius-fokot.
Miközben sokan az amerikaiak miatt aggódtak, amikor az elmúlt héten olyan városok, mint Phoenix és Salt Lake City sokkolóan forró hőmérsékletet mértek, a világ másik felén, az Északi-sarkkörön hasonló éghajlati rendellenesség bontakozott ki. Mindez nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy a bolygó felmelegedése globális ügy, amely nem válogat a célpontok között.
A 48 fokos hőmérsékletet az Európai Űrügynökség Copernicus Sentinel műholdjai a kelet-szibériai Jakutföldön, Verkhojanskban mérték a földön. A térségben egyébként 43 fokot mértek a földön Govorovóban és 37 fokot Szaszilahban, ahol 1936 óta a legmagasabb hőmérsékletet jegyezték.
Fontos megjegyezni, hogy az itt tárgyalt hőmérsékletek a szárazföld felszínének hőmérsékletét jelentik, nem pedig a levegő hőmérsékletét. Verhojanskban a levegő hőmérséklete 30 fok volt – ez még mindig rendellenesen meleg, de nem egy arizonai forróság.
Azonban az, hogy a talajhőmérséklet ilyen meleg volt, még mindig nagyon rossz előjel: ezek a hőmérsékletek megnehezítik a permafrosztot – a régmúlt idők fagyott talaját, amely megtartja az üvegházhatású gázokat, és amelyre Kelet-Oroszország nagy része épült. Ahogy a permafroszt felolvad, a metánt visszaküldi a légkörbe, ami hasadékokat okoz a Földben.
A légkörbe jutó több üvegházhatású gáz káros hatásai mellett a permafroszt olvadása destabilizálja a szibériai földet, megingatja az épületek alapjait és földcsuszamlásokat okoz. Emellett számos jégkorszaki emlős fagyott tetemét is feltárja, ami azt jelenti, hogy a paleontológusoknak gyorsan kell dolgozniuk, hogy tanulmányozhassák azokat a fajokat, amelyek akkor éltek, amikor a bolygó még sokkal hidegebb volt.
Ugyanez a régió egy hőhullámot is átélt, amelynek következtében napra pontosan egy évvel ezelőtt az újabb szörnyű hőségtől nagyon nem szibériai, 38 fokos levegő hőmérsékletet mértek. Ez a valaha mért legmelegebb hőmérséklet a régióban.
A múlt hónapban Nyugat-Szibériában is 32,2 fokos volt a hőmérséklet, ami azt tükrözi, hogy a tikkasztó új, abnormális hőség szinte mindenhol érezteti hatását. És nem csak a permafroszt szenved; a tavalyi szibériai erdőtüzek rekord mennyiségű szén-dioxidot pumpáltak a légkörbe, ami biztosítja, hogy még több ilyen nyár következzen be a jövőben – írja a Gizmodo.