Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

3,5 milliárd éves lehet a Hold sötét oldalán található óriási kráter

A Kínai Tudományos Akadémia (CAS) asztronómusai abszolút kormodellezési eljárással (AMA) megállapították a Föld hűséges követőjén lévő hatalmas becsapódási nyom becsült életkorát.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Kínai Tudományos Akadémia (CAS) asztronómusai abszolút kormodellezési eljárással (AMA) megállapították a Föld hűséges követőjén lévő hatalmas becsapódási nyom becsült életkorát.

Az Icarus szakmai lapban nemrég megjelent publikációból megtudhattuk, hogy a Finsen-kráter sokkal idősebb lehet, mint azt korábban a tudósok feltételezték. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A CAS Űrrepülési Központ Állami Laboratóriumának kutatócsapata Di Kajcsang professzor vezetésével a kínai Csang-o–4 űrszonda által begyűjtött információk alapján összesítette az eredményeket, amelyeket az egység a 2019. január 3-i Holdra szállás után küldött az égitest sötét oldaláról.

A Phys.org szaklap weboldalán is közzétett tanulmányból kiderült, hogy az asztrofizikusok egy digitális ortofoto-térképet és egy magasságmodellt vettek alapul, melyeket a Csang-o–4 készített, ezáltal körvonalazni tudták a Finsen-kráter talaját, majd később manuálisan felvázolták a környezeti viszonyokat a Hold ezen pontján.

„Mind a kumulatív és a differenciális életkor-meghatározás után az AMA értékét 3,5 milliárd évre saccoltuk, ami azt jelenti, hogy a Finsen-rkáter az Imbrium-korszakban bukkanhatott fel.”

Forrás: Phys.org

A Finsen-kráter degradációs rátáját a környéken található 25 legnagyobb kráterhez viszonyítva határozták meg – ennek értelmében egymilliárd évenként körülbelül 21 métert süllyedhetett.

„Ez az arányszám sokkal kisebb, mint a többi geológiai struktúra esetében, hiszen a Vesta-aszteroidán 350 méter/milliárd év, a Gasprán pedig 100-1000 méter/milliárd év ugyanez az érték. Arra következtethetünk tehát, hogy a Holdon a szeizmikus mozgások miatt alakulhatott ki ez a lassú ráta.”

tették hozzá a kutatók.