Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

2020 lehet a legforróbb év, amit valaha regisztráltak

A legújabb brit klímajelentés szerint idén megdőlhetnek az abszolút hőmérsékleti rekordok – a Föld felszínén az elmúlt fél évszázadban sosem tapasztaltak akkora forróságot, mint 2020-ban.

Greenbox
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A legújabb brit klímajelentés szerint idén megdőlhetnek az abszolút hőmérsékleti rekordok – a Föld felszínén az elmúlt fél évszázadban sosem tapasztaltak akkora forróságot, mint 2020-ban.

A CarbonBrief jelentésében a NASA-tól, az Egyesült Államok Nemzeti Éghajlati Adatközpontjából, a Hadley Meteorológia Központból, a Berkeley Earth-től, a Cowtan and Way-től, valamint az EU Kopernikusz Klímaváltozási Szolgálatától származó adatokat analizáltak. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az ezen szervezetektől begyűjtött adatokat egy grafikonon összesítették, és kiszámolták a felszínen mért évi átlaghőmérsékleteket 1979-től egészen napjainkig. Rájöttek, hogy 50 év alatt 0,9 Celsius-fokkal melegedett a felszíni átlaghőmérséklet, ami nagyjából évtizedenkénti 0,18 Celsius-fokos emelkedésként értékelhető.

Kiemelték, hogy a 2020-as statisztikák döbbenetesek, ugyanis januárban, áprilisban, májusban, júniusban, júliusban és még szeptemberben is sorra dőltek meg a melegrekordok, így nem véletlen, hogy az éves átlaghőmérséklet is szignifikáns mértékben romlott.

„Elképzelhető, hogy a trópusi, Csendes-óceán környékén egyre növekvő La Niña eseménynek köszönhetően valamelyest visszaesnek a globális hőmérsékleti tendenciák az elkövetkező hónapokban, azonban csupán 2021-ben érezhetjük meg ennek hatásait.”

olvasható a tanulmányban.
Forrás: CarbonBrief

A kutatók azt remélik, hogy az ehhez hasonló jelenségek miatt csökkenhetnek az értékek, bár kérdéses, ez mennyiben befolyásolhatja majd a globális szinteket. Az elemzésből megtudhattuk azt is, hogy a fosszilis üzemanyagok elégetéséből és a mezőgazdasági tevékenységekből származó üvegházhatású gázok koncentrációja szintén új rekordokat döntött meg 2020-ban.

A szakemberek közölték, továbbra is a szén-dioxid, a metán és a dinitrogén-oxid a három leggyakoribb üvegházhatású gáz, amelyek szintje az atmoszférában már évek óta fokozatosan növekszik.

„A szén-dioxid messzemenően a legsúlyosabb tényező, hiszen nagyjából az 1750 óta tapasztalt emelkedés 50 százalékáért felelős. A maradék 16 százalék a szén-monoxidnak és halogénszármazékoknak, mint például a CFC-nek róható fel.”

tették hozzá a kutatók.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.