Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

2 millió feketelyuk-egyesülés azonosítása marad el minden évben

A kutatók szerint ez a különös adat azt bizonyíthatja, hogy 8 milliárd fényév veszhetett el az univerzum evolúciójának történelmében.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A kutatók szerint ez a különös adat azt bizonyíthatja, hogy 8 milliárd fényév veszhetett el az univerzum evolúciójának történelmében.

Az ausztrál Monash Egyetem asztronómusa, Dr. Rory Smith szerint a kutatók egy év alatt 2 millió gravitációs hullámmal kapcsolatos eseményt hagynak ki. Minden 200 másodpercenként elmarad két fekete lyuk, 15 másodpercenként pedig két neutroncsillag egyesülése, amelynek akár komoly tudományos következményei is lehetnek. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Smith kollégáival együtt kidolgozott egy új metódust, amellyel pontosabban meghatározható ezeknek a jelenségeknek a gyakorisága. Az eljárás alapján nagyjából 8 milliárd fényévvel nagyobb kiterjedésű lehet a világűr, mint azt korábban saccolták.

„Az új megoldásunkkal tisztább képet alkothatunk az univerzum fejlődéséről, valamint betekintést nyerhetünk a világegyetem evolúciójába.”

mondta a csillagász.

A bináris feketelyuk-rendszerek óriási mennyiségű energiát bocsátanak ki magukból gravitációs hullámok formájában, így csupán a tapasztalt szakemberek tudják őket detektálni a komplex LIGE-Virgo hálózat segítségével.

A társszerző, Eric Thrane úgy gondolja, ezek a 2015-ben bebizonyított, Einstein által megjósolt hullámok a világűr legextrémebb környezetének nukleáris anyagairól és téridős viszonyairól képesek számunkra hasznos információkkal szolgálni, így az egyedi vizsgálatok során a csillagok, a nebulák és a galaxisok keletkezésére szintén magyarázatot kaphatnak a tudósok.

„A különböző, fekete lyukak egyesülésével kapcsolatos eseményekkel az univerzum szinte összes jelenségének eredetét meg tudjuk becsülni. Minél mélyebbre ásunk a gravitációs hullámok természetének kutatásában, annál jobban körvonalazódhat a világegyetem és a mostani idősáv létrejöttének pontos története.”

tette hozzá Thrane.

A csillagászok jelenleg a feketelyuk-egyesülések számának becslésén dolgoznak. Mivel a kompakt bináris fúziók gravitációs hullámokat generálnak, így csak ritka esetben lehet őket regisztrálni, az adatok többségét egyszerűen figyelmen kívül hagyják az obszervatóriumok.

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/kiszaradt-tomedreket-talaltak-a-szaturnusz-titan-holdjan/

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.