1,4 milliárd fényév szélességű kozmikus struktúrát fedeztek fel
A csillagászok egy ép ésszel felfoghatatlan nagyságú űrbéli csoportosulásról készítettek 3D-s térképet.
A csillagászok egy ép ésszel felfoghatatlan nagyságú űrbéli csoportosulásról készítettek 3D-s térképet.
A Déli Sarki Falra keresztelt, extrém hosszúságú struktúrában galaxisok százezrei találhatóak – számolt be róla a Live Science tudományos magazin. A méretei a Sloan Nagy Fallal vetekednek, amely a hatodik legnagyobb kozmikus képződmény a maga 1,38 milliárd fényévnyi szélességével.
A The Astrophysical Journal legújabb számában megjelent publikációban a kutatók arról írnak, hogy a felfedezés azért csupán most történt meg, mivel a struktúra a déli égbolt egyik rejtett zugában helyezkedik el.
A kutatásokat végző Paris-Saclay Egyetem és Hawaii Egyetem asztronómusai a Déli Sarki Fal térképének elkészítésénél a látható galaktikus zónán túli területeket tanulmányozták, melyeket legfőképpen a Tejútrendszer csillagainak vakító fényei uralnak.
A kozmográfusok 2014-ben már rábukkantak egy nagyjából 100 ezer galaxisból álló szuperclusterre, melyet Laniakeának neveztek el.
Viszonyításképpen a Tejútrendszer 52 850 fényév széles, így láthatjuk, hogy a Déli Sarki Fal eszméletlen méretekkel rendelkezik.
A struktúra egészen pontosan 13 518 489 600 000 000 000 000 kilométer széles.
Ezek a gigantikus objektumok megszámlálhatatlan mennyiségű, hidrogénfelhőkből álló kozmikus „hálókból” tevődnek össze. A Déli Sarki Fal nagyságának meghatározásához a galaxisok gravitációs kölcsönhatásait vették alapul.
A számítások során még a sötét anyagot is figyelembe vették, ami feltehetőleg az univerzum 85%-át teszi ki. Bár ezen anyagok eredetét és tulajdonságait továbbra is rejtély övezi, csillagászok szerint megmagyarázhatnák a kozmikus struktúrák alakjainak formálódását.