Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

„Zöldül a hó” az Antarktiszon a klímaváltozás miatt

Ha az Antarktiszra gondolunk, valamennyiünknek a hófödte tájak és a zord éghajlat juthat eszünkbe, azonban a megszokott látványt vészes tempóban alakítja át a globális felmelegedés, és annak pusztító hatású következményei.

Greenbox
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az egyik ilyen következmény pedig egyben az egyik legszokatlanabb is, ugyanis arra lehetünk figyelmesek az Antarktisz mezein, hogy a hófehér felület folyamatos zöldülésnek indult. Egy új, Cambridge Egyetem által készített tanulmány szerint ez közvetlenül összefüggésbe hozható a klímaváltozással és az emelkedő átlaghőmérsékletekkel.

A Cambridge Egyetemen a British Antarctic Survey segítségével vizsgálták az elmúlt két év algásodását, az Európai Űrügynökség műholdas felvételeinek igénybevételével egyaránt. Az erőket kombinálva pedig a világ első olyan térképét készítették el, amelyen megfigyelhető a zöld hó jelensége a leghidegebb kontinensen. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Az eredmények magukért beszélnek, körülbelül 2 négyzetkilométeres szakaszon nőtte ki magát az alga, ami ugyan nem hangzik nagy területnek, de az Antarktisz széndioxid-megkötő képessége szempontjából szignifikáns változás. Az eddig kinőtt algák ugyanis évi 500 tonna szén megkötésére képesek, és a kutatók szerint ennek jelentős hatása lehet a környező tengeri élővilágra.

Elméletileg mindez azt jelenti, hogy a légkör széndioxid szintjeire pozitív hatással lehet, ugyanakkor az Antarktisz régióit egyre sötétebbé fogja tenni, ami ebből kifolyólag még több hő elnyelésére lesz képes. Ennek pedig egyenes következménye, hogy felgyorsul a jégsapka olvadásának sebessége, ami jelentősen megnövelheti a tengerszint magasságát.

A kutatócsapat szerint az algák növekedésének nagyon kedvező körülmény a folyamatosan emelkedő hőmérséklet, de nem ez az egyetlen tényező, ami befolyásolja. Nagyon jó hatással van a közelben élő tengeri emlősök és madárfajok kolóniáinak ürüléke is, amiket a mezőgazdaságban gyakran trágyaként is használnak a növényvédő hatása miatt.

Arról ugyanakkor nincs pontos becslés, hogy vajon mennyi alga nőhetett ki az Antarktisz területén, ugyanis a kutatók a zöld algára fókuszáltak annak ellenére, hogy a vörös és narancs algák is kiváló széndioxid-megkötő képességgel bírnak. A felgyorsuló klímaváltozás így teljesen megváltoztathatja a jeges tájairól ismert kontinenst, és akár kataklizmikus láncreakció is elindulhat ennek következtében.

Egy évtized alatt a jégmennyiség is sokkoló mértékben csökkent az Antarktiszon:

https://liner.hu/2009-hez-kepest-20-ot-zsugorodott-az-antarktisz-jegretege/

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.