Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Zelenszkij dühös, nem érkezett meg az általuk kért ukrán fegyvercsomag

Zelenszkij dühös, nem érkezett meg az általuk kért ukrán fegyvercsomag

Zelenszkij dühös, nem érkezett meg az általuk kért ukrán fegyvercsomag
Shutterstock

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint országának tíz darab Patriot légvédelmi rendszerre lenne sürgősen szüksége az orosz ballisztikus rakétatámadások kivédésére, azonban a jelenlegi nemzetközi támogatások mindössze három új egység biztosítására elegendők.

„Tízet kértünk” – fogalmazott Zelenszkij, hozzátéve, hogy „a partnereinkkel dolgozunk azon, hogy ezek biztosítva legyenek”. Mint elmondta, Németországtól két, Norvégiától pedig egy rendszer érkezése kapott hivatalos megerősítést. Emellett Ukrajna tárgyalásokat folytat Hollandiával is egy újabb egység beszerzéséről.

A cikk a videó után folytatódik

A The Kyiv Independent tudósítása szerint a fejlemény szorosan összefügg azzal az új, NATO- és EU-támogatással bevezetett amerikai kezdeményezéssel, amelynek értelmében a szövetség tagjai közösen vásárolnak amerikai gyártmányú fegyverrendszereket Ukrajna részére. Az Egyesült Államok által gyártott Patriot-rendszerek egy komplett konfigurációja – beleértve az elfogó rakétákat – több mint 1 milliárd dollárba kerül.

Zelenszkij azt is közölte, hogy Ukrajna küzd azért, hogy gyártási licencet szerezzen az elfogó rakétákhoz, amiket a Patriot rendszer használ. Washington eddig három Patriot-üteget küldött Ukrajnának, Németország szintén három rendszert biztosított, míg egy további egység egy európai országokból álló koalíciótól származik. Fontos azonban megjegyezni, hogy nem minden rendszer működik folyamatosan, mivel egyes egységek jelenleg karbantartási körforgásban vannak.

Miért ilyen fontos a Patriot?

Az Ukrajna elleni légitámadások során Oroszország egyre gyakrabban alkalmaz ballisztikus rakétákat, amik a legnehezebben elfogható támadóeszközök közé tartoznak. Míg a cirkálórakéták sugárhajtóművesek és viszonylag lapos pályán haladnak, a ballisztikus rakéták rakétahajtásúak, és magasba emelkedve ívelt pályán csapódnak be. Ezek a rakéták akár 3200 km/órás sebességgel is célba érhetnek, így az elfogásuk rendkívül nehéz – különösen akkor, ha korlátozott számú elfogórakéta áll rendelkezésre.

A Lockheed Martin által gyártott legújabb PAC-3 elfogórakéta az úgynevezett „hit-to-kill” technológiával működik, vagyis közvetlen ütközéssel semmisíti meg a célpontot, szemben a korábbi verziók repeszhatású működésével. Habár a PAC-3 kisebb hatótávolságú – mintegy 35–50 kilométer -, cserébe nagyobb precizitással képes semlegesíteni a nagy sebességű fenyegetéseket.

„Ez egy olyan fegyver, amely számunkra rendkívül hatékonynak bizonyult” – mondta korábban Dmytro Zsmailo, a Ukrainian Security and Cooperation Center ügyvezető igazgatója a The Kyiv Independentnek adott nyilatkozatában. „Ezért hajlandó Ukrajna megvásárolni, bérelni, vagy egyszerűen kérni ezeket – nemzeti biztonsági kérdésként tekintünk rá.”