WHO: a vakcinaegyenlőtlenség „ember- és munkahelygyilkos”
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) figyelmeztetett, a vakcinák egyenlőtlen elosztása káosz szül, mely aláássa a globális gazdasági fellendülést.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója ismételten aggodalmát fejezte ki a vakcinák elosztásának egyenlőtlensége miatt, és rámutatott, ezzel csak aláássuk a globális gazdasági fellendülést, de a főigazgató ennél is továbbment, mondván, a helyzet „ember- és munkahelygyilkos”.
WHO főigazgatója a szervezet genfi székhelyén tartott tájékoztatóján emelt szót a vakcinaelosztás igazságtalansága miatt, és közölte, 2021 egyik legnagyobb kudarca volt, hogy a világ vezetői képtelenek voltak együttműködni az átoltottság növelése érdekében a visszamaradott egészségügyi ellátórendszerrel rendelkező országokban.
Tedrosz meglátása szerint az alacsony átoltottság vezetett ahhoz, hogy megjelentek az új variánsok, például a delta és az omikron, és csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy nem sikerült elérni a tavaly év végére kitűzött célt, miszerint a világ teljes lakosságának 40 százalékát beoltják.
Annak ellenére, hogy a szervezet adatai szerint világszerte 9 milliárd adag oltóanyagot osztottak szét, 92 országnak egyáltalán nem sikerült elérnie a 40 százalékos átoltottságot sem. Habár még a tavalyi terv sem sikerült, a WHO most egy ennél is ambiciózusabb szándékkal állt elő: az év közepére el akarják érni a globális 70 százalékos átoltottságot.
Eközben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pedig várhatóan lefelé módosítja majd globális növekedési előrejelzését az omikron megjelenése miatt, s nem is fogják közzétenni a világgazdasági kilátásokról szóló jelentést január végéig, ugyanis egyelőre nem tudják, hogy az új variáns milyen hatással lesz a globális gazdaságra – írja a CNBC.