WHO: „létfontosságú” többet megtudnunk a gyermekeket érintő gyulladásos megbetegedésekről
Az Egészségügyi Világszervezet a pénteki nap folyamán hozott nyilvánosságra egy tudományos közleményt a koronavírus következtében gyermekek és fiatalkorúak körében kialakuló „multirendszeres gyulladásos szindrómáról”.
A közlemény röviden leírja a problémát, miszerint több helyen – főleg Európában és Észak-Amerikában – gyermekek nagyobb csoportja küzd egy rejtélyes gyulladásos megbetegedéssel, ami leginkább a Kawasaki-kórra hasonlít, és toxikus sokk szindrómát, valamint több szervet is megtámadó gyulladást okoz.
A WHO kiemeli, hogy égető szükség van most minél több adatot gyűjteni a rejtélyes betegségről, különös tekintettel a szindróma tényleges előfordulási arányára, a súlyosságára, a kimenetelére és az epidemiológiai kérdésekre vonatkozóan.
A közleményben ismertetették, valamekkora előrelépést már mutatnak a tudásanyaguk terén, ugyanis megadták az első definíciót: tipikusan 19 éven alatti, legalább három napon át lázas gyermekek körében előforduló betegség, melynek tünetei között szerepel a kiütések, a sokk, az alacsony vérnyomás, a hasmenés, a hányás, a szívizom-rendellenesség és a gyulladás előrehaladott jelei is.
A WHO főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus arra hívta fel a világ gyermekgyógyászainak és orvosainak a figyelmét egy Twitteren megosztott videóban, hogy folyamatosan próbáljanak információt szerezni erről az új, rejtélyes betegségről.
Az Egészségügyi Világszervezet vezető tudósa szerint még messze vagyunk járvány abszolút végétől: