Szexuális zaklatási ügybe keveredett a WHO
Európai diplomaták komoly aggodalmuknak adtak hangot azzal kapcsolatban, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hogyan kezelte a saját személyzetét érintő szexuális visszaélésekkel kapcsolatos vádakat.
Az Associated Press vizsgálata azt állította, hogy a WHO felső vezetése a 2018-as kongói ebola-járvány kitörése során több olyan vádról is értesült, amelyek legalább két orvosát érintették.
A nyomozás során közzétett szerződésen állítólag két WHO-alkalmazott írta alá az egyik orvos és egy fiatal nő közötti megállapodást, akit állítólag teherbe ejtett. A WHO nem kívánta kommentálni az AP által közölt konkrét vádakat majd közölte, hogy megvárja a kongói járvány kitörése során történt szexuális visszaélések kivizsgálására tavaly októberben létrehozott bizottság eredményeit.
Ujvári Balázs, az Európai Bizottság szóvivője azt mondta, hogy a Bizottság „alaposan figyelemmel fogja kísérni az AP által végzett vizsgálatokat”. Ujvári szerint a Bizottság kész felülvizsgálni vagy felfüggeszteni a finanszírozást „bármely olyan partner esetében, amely nem felel meg az előírt magas etikai és szakmai szabályoknak és normáknak”. Tavaly az Európai Bizottság mintegy 114 millió eurót adott a WHO-nak.
Az Egyesült Királyság genfi ENSZ-nagykövete is kommentálta a vádakat:
„Az Egyesült Királyság zéró toleranciát alkalmaz a szexuális kizsákmányolással és zaklatással szemben – és ez kiterjed az általunk finanszírozott valamennyi nemzetközi szervezetre. Sürgős tárgyalásokat folytatunk a WHO-val és más nagy adományozókkal, hogy megállapítsuk a tényeket”
– mondta Simon Manley.
A Bill és Melinda Gates Alapítvány, az ügynökség harmadik legnagyobb finanszírozója közölte, hogy elvárja az ENSZ-szervezetektől, hogy a lehető leggyorsabban folytassanak alapos vizsgálatokat a szexuális visszaélések ügyében – írja az Euronews.
Clare Wenham, a London School of Economics globális egészségpolitika adjunktusa szerint „riasztó”, hogy a WHO nem kommentálja a jelentéseket: „Sok szó esik arról, hogy a WHO-nak több pénzt kellene adni, de nem hiszem, hogy bármelyik kormánynak el kellene köteleznie magát erre, amíg nem tudjuk, hogy ez egy olyan szervezet, amelyben megbízhatunk.”