Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

WHO: akár négy-öt évig is eltarthat, amíg visszaszorulhat a koronavírus-járvány

Az Egészségügyi Világszervezet vezető tudósa, Soumya Swaminathan kétségeit fejezte ki a vakcinával és a gyors védekezéssel kapcsolatban.

Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Financial Times-nak adott interjúban a szakember elmondta, nem létezik egy kristálygömb, amellyel pontosan meg lehetne jósolni a pandémia lefolyását, a legvalószínűbb forgatókönyv azonban az, hogy a rendkívül fertőzőképes kórokozó még sokáig köztünk maradhat.

Swaminathan az élő videókonferencián kiemelte, értékeli a kutatók vérverejtékes munkáját, melyet a védőoltás mihamarabb kifejlesztéséért tesznek, egyúttal hozzátette, túl sok a „ha” és a „de” az ellenszérum gyártásával, disztribúciójával, biztonságával és hatékonyságával kapcsolatban. Soron kívül Vonatgázolás történt a hóesésben Kecskemétnél

Mindezen kívül még ott a Sars-CoV-2 mutációjának a lehetősége, ami előre vetítheti a vakcina hatásosságának gyengülését, így évente újabb típusú védőoltásokat kellene előállítaniuk a kutatóknak.

A WHO egyik legnevesebb szakemberének szavai kijózanítóak és egyben szöges ellentétben állnak az Egészségügyi Világszervezet főigazgatójának, Tedros Adhanom Ghebreyesusnak a hétfői kijelentéseivel, miszerint

„Nagyon jó jelöltjeink vannak – a legjobbak közül hét vagy nyolc vakcinával számolunk, ezen kívül pedig több mint száz védőoltáson dolgoznak.”

A vakcina kifejlesztése előreláthatólag 12-18 hónap alatt történhet meg, ez viszont nem jelenti automatikusan azt is, hogy amint kész lesz az ellenszérum, azonnal kialakul a globális immunitás. Ahhoz, hogy ez megtörténjen, hosszadalmas folyamatoknak kell lejátszódniuk – ez egy csettintésre sajnos nem fog végbemenni.

Swaminathan szerdai online beszédében hangsúlyozta, a pandémia súlyosbodhat, ha az Egyesült Államokhoz hasonlóan más országok is kénytelenek lesznek a gazdaság és az egészségügy között próba-szerencse útján megtalálni a tökéletes egyensúlyt.

Az esetleges korai lazítások egyértelműen ronthatnak az egészségügyi helyzeten, míg a túlságosan szigorú korlátozások romba dönthetik a gazdaságot.

A WHO veszélyhelyzetekért felelős elnöke, Mike Ryan nemrég rendkívül kiábrándító véleményt fogalmazott meg, miszerint az egészségügyi és a gazdasági krízis egy ördögi körré alakulhat, a koronavírus pedig soha nem fog eltűnni az emberi társadalomból.

A WHO illetékesei egyetértettek abban, hogy az országoknak egy új normalitás szerint kell berendezkedniük egészen addig, amíg nem találnak megfelelő gyógymódot a COVID-19 betegségre.

„Nem az intenzív osztályokon fekvő betegek és a hullaházakban lévő holttestek számolásával kellene figyelnünk, működnek-e az enyhítések vagy a lezárások – ezzel nem lehet megtudni, jól cselekedtünk-e vagy sem. Csakis a közösségi alapú ellenőrzések alkalmazása és a széleskörű tesztelések jelezhetnék, hogy pontosan milyen rendelkezéseket szabadna bevezetni.” – összegezte gondolatait Ryan.

Közben az egész világon súlyosbodik a helyzet:

https://liner.hu/koronavirus-kozel-4-5-millio-fertozott-es-tobb-mint-300-ezer-halott-az-eddigi-merleg/

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.