Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Vlagyimir Putyin életművének tekintheti Ukrajna elfoglalását

Vlagyimir Putyin életművének tekintheti Ukrajna elfoglalását

Vlagyimir Putyin életművének tekintheti Ukrajna elfoglalását
Vlagyimir Putyin orosz elnök az Arhangelszk nevű, 885M Jaszeny-M típusú atommeghajtású tengeralattjáró fedélzetén Murmanszkban 2025. március 27-én. Putyin a sarkvidék jövőjéről Murmanszkban tartott Nemzetközi Sarkvidéki Fórum alkalmából látogatott el az északnyugat-oroszországi haditengerészeti kikötővárosba. MTI/EPA/Szputnyik pool/Gavriil Grigorov

Vlagyimir Putyin politikai karrierjében Ukrajna elfoglalása kiemelt szerepet kap, mely egyúttal Oroszország erejét, kitartását is mutathatja.

Az ukrajnai háború immár több mint két éve tart, és mindeddig összességében alig mutatkozott valódi jel arra vonatkózan, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kész lenne véget vetni a fegyveres konfliktusnak. Sokan próbálják megfejteni Oroszország első emberének valódi szándékait, céljait és hosszú távú terveit. Michael Clarke biztonságpolitikai szakértő szerint Putyin álláspontja következetes: számára Ukrajna nem létezik valódi államként, és annak újraintegrálása Oroszországba egyúttal személyes küldetése részét képezi.

Clarke a Sky News-on egy 2021 júliusában megjelent hosszú esszére hivatkozott, amelyben Putyin történelmi érveket sorakoztat fel amellett, hogy Ukrajna gyakorlatilag soha nem volt önálló, független nemzet. A dokumentum a szakértő szerint történelmileg téves és tendenciózus, ugyanakkor ezzel együtt a jelentőségét nem lehet alábecsülni. Clarke hangsúlyozta, több, a biztonsági szektorban dolgozó ismerőse figyelmeztette arra, hogy ez az írás erősen tükrözi az orosz vezető gondolkodását, és közben mélyebb bepillantást enged a stratégiai elképzeléseibe.

A 2007-es Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia után már egyértelmű volt, hogy Putyin nem ismeri el Ukrajnát szuverén államként, ami óta lassan 20 év telik el. Az orosz elnök németországi beszéde sokak számára meghatározó pillanat volt, hiszen világossá vált, hogy a Nyugattal való viszonya mellett a posztszovjet térség újrarendezését is központi kérdésként kezeli. Az azóta eltelt esztendők során az előbb említett álláspontot gyakorlatilag soha nem vonta vissza, sőt, egyre nyíltabban vállalja, legyen szó bármilyen formáról.

Putyin valódi céljai Ukrajnával

A jelenlegi háború tehát nem csupán geopolitikai kérdés Putyin számára, hanem személyes, történelmi misszió is egyben. Clarke úgy fogalmazott, Vlagyimir Putyin csak akkor érezné teljesnek életművét, ha Ukrajna – legalább részben – visszakerülne az orosz befolyás alá. Ez a törekvés mélyen gyökerezik abban a világnézetben, ami a Szovjetunió felbomlását tragédiának, Ukrajna függetlenné válását pedig hibás történelmi eseménynek bélyegzi.

A szakértő szerint ez a fajta gondolkodásmód pedig megmagyarázza azt is, miért nincs jele annak, hogy Putyin kompromisszumra törekedne. Miután Ukrajna önállóságát eleve illegitimnek tartja, nem lát okot arra, hogy tárgyaljon egy olyan entitással, mely szerinte legitim formában még csak nem is létezik. Hozzáteszi, ez a felfogás rendkívül veszélyes is, hiszen azt sugallja, hogy a háború lezárásának egyetlen módja Ukrajna alárendelése lehet.

Összességében tehát a 2021-es esszé és Putyin korábbi megnyilatkozásai alapján világos kép rajzolódik ki arról, hogy az orosz elnök Ukrajna bekebelezését történelmi küldetésének tekinti. Ez a szemlélet mélyen gyökerezik nemcsak személyes meggyőződésében, hanem abban az ideológiai rendszerben is, amit az elmúlt évtizedekben felépített az orosz hatalom élén.