Vizsgálják a napozás és a D-vitamin koronavírusra kifejtett hatásait
A pandémia során az egyik legellentmondásosabb témának bizonyult orvostudományi szempontból a D-vitamin szerepének tisztázása.
A pandémia során az egyik legellentmondásosabb témának bizonyult orvostudományi szempontból a D-vitamin szerepének tisztázása.
Egyes kutatók meg vannak győződve arról, hogy szoros összefüggés van a kolekalciferol és a koronavírus-fertőzésből való felépülés között, mások viszont kizártnak tartják, hogy bármi köze is lehetne a D-vitaminnak a javuláshoz.
A legújabb norvég közvélemény-kutatásban 140 ezer önkéntes vett részt, amelyben a napozás élettani hatásairól szerettek volna többet megtudni a tudósok:
Egy korábbi, júniusi kínai kutatásból kiderült, hogy a D-vitamin csökkentheti az emberi sejtek vírussal szembeni terheltségét. Mivel a Nap a kolekalciferol egyetlen természetes forrása, ezért a sütkérezés igencsak fontos tevékenység a nyári napokon egyaránt.
A szakember szerint pont ez a zsírban oldódó vitamin lehet a kulcsa annak a rejtélynek, hogy miért nem nőtt meg hirtelen módon a nyár kezdetévél a COVID-19 esetek száma Európában a széleskörű lazítások ellenére sem.
Korábban egy svéd kutatócsapat rámutatott, hogy az alacsony D-vitamin szinttel könnyen magyarázható, miért vannak jobban kitéve a fertőzéseknek az afroamerikaiak és az országban lévő afrikai bevándorlók – genetikailag ugyanis az e rasszhoz tartozó személyek szervezetében alapvetően kevesebb kolekalciferol található.