Virológus: az Európai Unió túlságosan is a szabad piacra hagyatkozott a vakcinabeszerzés terén
Dr. Steven Van Gucht, Belgium kormányának első számú virológusa úgy fogalmazott, hogy az Európai Unió vezetése túlságosan is a szabad piacra próbált hagyatkozni, amikor megállapodásokat kötött a vakcinák beszerzésére.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia sokkal jobb ütemben halad az oltási tervével, mely a meglehetősen gyors vakcinabeszerzésének is köszönhető. Mindkét ország például hónapokkal az Európai Unió előtt kötötte le a megfelelő vakcinamennyiséget, így hamarabb is jutottak az oltóanyaghoz.
Ez egy precedens nélkül vitát robbantott ki, melynek több szereplője is van: Nagy-Britannia, Európai Unió és az AstraZeneca. A szóbeli iszapbirkózás az elmúlt hónapok során folyamatos volt, melyről itt írtunk részletes összefoglalónkban.
A New York Times az egyik cikkében úgy fogalmazott, hogy a probléma abban rejlik, hogy az Európai Unió „úgy vásárolt be a vakcinákból, mintha egyszerű fogyasztó lenne” és úgy gondolták, hogy a szerződések megkötése bőven elegendő lesz.
Dr. Moncef Slaoui, az amerikai vakcinabeszerzés egyik vezetője viszont a lapnak úgy fogalmazott, hogy teljesen másképp kellett volna ezen a téren eljárni, aktív partnerként kellett volna részt venni a vakcinafejlesztésben és gyártásban, méghozzá meglehetősen korai szakaszban.
Dr. Steven Van Gucht, Belgium legnevesebb virológusa és a kormány egyik szakértője pedig elismerte ezt a hibát a New York Times kérdésére, szerinte az európai vezetők túlságosan is piaci elven gondolkodtak a beszerzés során:
Magyarország ezen a téren más taktikát alkalmazott, ugyanis már korán elkezdtünk tárgyalni a Szputnyik V és a Sinopharm vakcinájáról az érintett fejlesztőkkel, melynek részben köszönhető, hogy Európában mi állunk a legjobban az átoltottság terén.