Csökkenő villámtevékenység: ezt is a covid számlájára írhatjuk?
Habár a koronavírus egészségügyi, társadalmi, valamint gazdasági következményeiről többnyire borúlátó tanulmányok készülnek, a Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatóinak hála ezúttal egy pozitív példa is akadt.
A világjárvánnyal kapcsolatos optimista híreket általában az anyatermészet szolgáltatja számunkra. Talán sokan emlékeznek még arra, hogy a tavalyi lezárások első hozadékai között volt a levegőminőség javulása.
Tökéletes példa volt erre az, amikor az indiai Dzsálandhár lakói egyszer csak azt vették észre, hogy a távolban feltűntek a 200 kilométerre lévő Himalája kontúrjai, amire az azt megelőző 30 évben a súlyos légszennyezettség miatt esély sem volt.
A háttérben ezúttal is a lokális légszennyezés csökkenése áll, ugyanis azokon a területeken, ahol visszaesett az ipari termelés miatti kibocsátás, jelentősen kevesebb villámtevékenységet észleltek a kutatók.
Az Amerikai Geofizikai Unió konferenciáján elhangzott beszámoló szerint mintegy 8 százalékkal kevesebb villámot észleltek, valamint a kisebb koncentrációjú szennyezés miatt jégkristályok is kevesebb eséllyel alakultak ki a felhőkben.
Önjáró intelligens robotokkal helyettesítik az embereket egy amerikai repülőtéren
A HVG cikkéből kiderül, a kutatás hitelességét megerősítendő ellenpélda is előfordult az elmúlt években: az ausztráliai bozóttüzek idején, a Tasman-tenger felett a kialakult óriási füstfelhő következményeképp 270 százalékkal több villámot észleltek a megszokottnál.