Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,06 Ft
Euró
401,56 Ft
Font
479,04 Ft
Bitcoin
60,802 $

Világszerte már több mint 5 milliárd adag koronavírus-vakcinát rendeltek elő

Mielőtt még egyetlen hatásos és biztonságos védőoltást kifejlesztettek volna, már rengeteg üzletet kötöttek, amivel az országok egymás elől szeretnék minél hamarabb megszerezni a potenciális ellenszert.

Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Mielőtt még egyetlen hatásos és biztonságos védőoltást kifejlesztettek volna, már rengeteg üzletet kötöttek, amivel az országok egymás elől szeretnék minél hamarabb megszerezni a potenciális ellenszert.

Annak ellenére, hogy Oroszország bejelentette, hónap végétől egy működőképes vakcinával elkezdik beoltani a lakosságot, még egyetlen oltóanyagról sem tudták tudományosan bizonyítani klinikai tesztelésekkel, hogy 100%-ig effektív. Soron kívül Orbán Viktor célja az 1 millió forintos átlagkereset elérése Magyarországon

Jelenleg összesen 29 vakcinaaspiránson folynak a klinikai kísérletezések, közülük hat jelölt (két kínai, két amerikai, egy európai és egy ausztrál) már a harmadik fázisba lépett, amely során több ezer önkéntesnek adják be a szert, és azt vizsgálják, milyen mellékhatásokat produkálnak, valamint milyen hatékonyak lehetnek valójában.

Nem meglepő, hogy az országok a lehető legtöbb védőoltást be szeretnék zsebelni, sokszor még a másik kárára is, aminek tökéletes példája lehet az a rengeteg, milliárd dollárokban mérhető pénzösszeg, amelyet a kormányok kizárólag a gyógyszeripari vállalatok számára utaltak át a lehetséges vakcina megfelelő dózisának legyártásáért és disztribúciójáért cserébe.

Az Európai Unió eddig összesen 700 millió adag ellenanyagot foglalt le az AstraZenecától és a Sanofi/GSK-tól. A Brexit miatt az Egyesült Királyságnak ez ügyben külön kellett intézkednie, de így is sikerült 250 millió dózist előrendelniük 4 különböző gyártótól.

Az egész világon az Egyesült Államok ölte a legtöbb pénzt a koronavírus-vakcina előállításába, ugyanis a Johnson & Johnsonnal, a Novavaxszal, a Pfizerrel, a Sanofival és az AstraZenecával is megállapodást kötöttek, így egészen biztosan 700 millió dózist az USA kaphat meg.

Japán saját magának 490 millió adag védőoltást rezervált, közülük 250 millió a Novavaxtól lesz, amelyeket a helyi gyógyszeripari óriás Takeda jóvoltából a helyi üzemekben is le tudnak majd gyártani. Brazília 100 millió ellenszérumot rendelt az AstraZenecától, 120 milliót pedig a kínai Sinovactól, akik éppen a dél-amerikai országban végzik a teszteléseket.

Az orosz hatóságok azt állítják, hogy közel 20 országból kaptak megrendelést majdnem egymilliárd dózisra, azonban ezt az állításukat egyelőre még senki sem erősítette meg, mint ahogyan az is kérdéses, valójában milyen hatásai lesznek a nemzeti vakcinációs programnak.

Egy másik nagy felvásárló a Epidémiai Készültségi Innovációs Koalíció (CEPI), amelyet 2017-ben Norvégia, India és a Bill & Melinda Gates Foundation alapított meg. A CEPI az AstraZenecától eddig 300 millió dózist foglalt le magának – céljuk az lesz, hogy a szegényebb sorsú országokat ellássák megfelelő mennyiségű és minőségű vakcinával.

A Novavax és az AstraZeneca mindezeken felül megegyezett Indiával és a többi fejlődő állammal, hogy egymilliárd adagot kizárólag nekik fognak lefoglalni. Az Indiai Szérum Intézet (SII) szintén komoly tárgyalásokat folytat néhány céggel annak reményében, hogy minden lakosnak jusson legalább egy adag védőoltás a délkelet-ázsiai régióban.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/a-vilag-reakcioja-az-orosz-koronavirus-vakcinara/