Világító, nyújtható és egyben önjavító elektromos anyagot fejlesztettek ki
A HELIOS névre keresztelt anyagot a Szingapúri Nemzeti Egyetem (NUS) mérnökei állították elő.
A HELIOS névre keresztelt anyagot a Szingapúri Nemzeti Egyetem (NUS) mérnökei állították elő.
A kutatók egy olyan vadonatúj, szinte korszakalkotó öngyógyító matériát alkottak meg, amely a robotikában és a mindennapi életben is használható lesz a jövőben.
A kutatócsapat Tee-vel az élen sikerrel vették ezeket az akadályokat – magas dielektrikus permittivitással és önjavító tulajdonsággal rendelkező matériát hoztak létre szerves fluoroelasztomerek és felületaktív anyagok kombinációjával.
Az így elkészült HELIOS négyszer kisebb feszültség mellett képes működni, mellette pedig 20-szor erősebb fényt bocsát ki magából. Az egészen elképesztő anyag élettartama az alacsony fogyasztásának hála jóval nagyobb, mint azt eddig gondolták.
Az emberi interfészekben vezeték nélkül lehet őket vezérelni, ezen kívül pedig még a töréseknek és a szakításoknak is ellenállnak, ugyanis a molekulák között található kötések rugalmasak és könnyen változtatják meg az alakjukat.
„A fény nélkülözhetetlen módja az emberek és a gépek közti kommunikációnak. Mióta az emberek egyre inkább függnek a robotoktól, a HELIOS-ban óriási érték rejlik, mivel olyan fényszóró készülékeket vagy kijelzőket állíthatunk elő, amelyek nemcsak ellenállóak, de energia-hatékonyak is, ezáltal hosszú távon spórolhatnak a kiadásaikon a gyártók és a felhasználók egyaránt. Csökkenhet az energia-felhasználás mértéke és az elektronikai hulladékok felhalmozódása, melyeknek hála a modern képernyők technológiája pénztárca- és környezetbaráttá válhat”, zárta gondolatait Tee.
Kapcsolódó hír: