Rejtélyes dolgokat rejt magában a világ legmélyebb lyuka
A szovjetek által a hidegháború kezdetekor fúrt hatalmas mélyedés a mai napig lázban tartja a kutatókat és a lelkes amatőröket.
A hidegháború idején az Egyesült Államok és a Szovjetunió rengeteg területen vívott ölre menő harcot egymással, többször is atomtöltetekkel fenyegették meg a másikat, valamint a világűrért is gigászi csata folyt.
A mai Oroszországhoz tartozó Kola-félszigeten, a norvég határhoz közel egy hatalmas lyukat fúrtak a talajba a szovjetek, amivel akarva-akaratlanul is új világcsúcsot állítottak fel.
Az IFLScience tudósításából kiderült, hogy a lyuk legmélyebb pontja 12 261 méteren található, amivel sokkal mélyebb, mint a 11 034 méteres Mariana-árok a Csendes-óceán közepén – egyetlen különbség, hogy az átmérője nem nagyobb, mint egy közönséges konyhai tányéré.
A Mohole-projekt révén az Egyesült Államok indította el a versenyt, fő céljuk az volt, hogy mintákat gyűjtsenek be a földkéreg és a földköpeny határáról, és bár az első néhány próbálkozás sikeresnek bizonyult, végül pénzhiány miatt feladták a további fúrásokat, a projekt pedig a múlt homályába veszett.
Szovjet oldalon azonban gőzerővel dolgoztak, 1970. május 24-től egészen 1992-ig folytatódtak a fúrások, a programot végül azért hagyták abba, mert a mélyedés legalján 180 Celsius-fokot mértek, ezért már nem tudtak az eszközökkel lejjebb jutni.
A geológus szakemberek örültek, ugyanis közel 1,4 milliárd évre visszamenőleg meg tudták vizsgálni a különböző talajrétegeket, és felfedezték többek között, hogy a mélyben vizet tartalmazó sziklák is voltak, amit korábban merész álmukban sem hittek volna.
Mindezeken felül tizennégy ismeretlen mikroorganizmus fosszíliáját is megtalálták, továbbá nemesfémek lerakódásaira és ásványi maradványokra szintúgy ráleltek.