A világnak krízisre kell készülnie: ennyi ivóvíz hiányzik majd 2030-ra
A nemzeteknek el kell kezdeniük a vízzel, mint globális közkinccsel gazdálkodni, s létfontosságú változtatásokat végrehajtani, ha nem szeretnénk, hogy az évtized végére még nagyobb legyen a baj.
Az ENSZ Vízkonferenciája előtt, egy jelentésben foglalták össze a szakértők, miszerint a világnak vízkrízisre kell készülnie, ugyanis az évtized végére a kereslet 40%-kal haladja majd meg a kínálatot, ezért mielőbbi ellenlépésekre van szükség.
Állításuk szerint a kormányoknak sürgősen fel kell hagyniuk a víz túlzó használatának mezőgazdasági támogatások révén történő segítésével, és a bányászattól a feldolgozóiparig minden iparágat rá kell venni, hogy felülvizsgálja pazarló gyakorlatát – írta a The Guardian.
Kiemelték, hogy a nemzeteknek el kell kezdeniük a vízzel, mint globális közkinccsel gazdálkodni, mivel a legtöbb ország vízellátása nagymértékben függ a szomszédos országokból származó víz elpárolgásától, s a túlzott felhasználás, a szennyezés, az éghajlati válság globálisan veszélyezteti a vízkészleteket.
Katasztrófa lesz a vége, ha nem változtatunk
Az Infostart szerint Johan Rockstrom, a jelentés egyik szerzője kijelentette, miszerint a világ jelenlegi viselkedése katasztrófához vezet, ugyanis visszaélünk a vízzel, szennyezzük és megváltoztatjuk az egész globális hidrológiai ciklust azáltal, amit az éghajlattal teszünk, vagyis ez egy „hármas válság”.
Egy másik szakértő, Mariana Mazzucato úgy véli, proaktívabb és ambíciózusabb, a közjót szolgáló megközelítésre van szükség, ezért hét kulcsfontosságú ajánlást fogalmaztak meg a helyzet javítására, pl. azt, hogy szüntessük meg a víz alulértékelését, illetve csökkentsük a pazarlást, fektessünk hangsúlyt az ezzel kapcsolatos beruházásokra, fejlesztésekre, újrahasznosításra.