Videojáték-terápiával segítenek az agyvérzésen átesett idősökön
Különleges kontrollert alkottak meg tudósok azon páciensek részére, akik stroke-ot szenvedtek el, és elveszítették eredeti mozgási képességeiket.
Az Imperial College London kutatócsapata által megalkotott GripAble szerkezet lényegében egy kontroller, amit az érintett karon lehet alkalmazni, és pontosan úgy működik, mint a napjainkban kapható vezeték nélküli gamepadek, miközben a programozásukat eltérő módon oldották meg.
A GripAble-t folyamatosan ki- és be kell nyomkodnia a felhasználónak, ezáltal irányítható a táblagépen vagy mobiltelefonon megjelenő karakter, ami Super Marióhoz hasonlóan ugrál a képernyőn.
Nincs egyébként játékhoz szabva a működése, így valójában szinte bármelyik game-et kiválaszthatják az idős stroke-páciensek, akik egyébként rendkívül szórakoztatónak tartják a módszert, mellyel nemcsak hogy kellemes időt tölthetnek el, hanem még kognitív és motorikus képességeik is javulhatnak.
Egy 2019-es tanulmányban 30 agyvérzésen átesett beteget vettek górcső alá, és bebizonyították, hogy a GripAble-lel végzett napi átlagos 104 nyújtási gyakorlatot követően jelentősen feljavult az adott végtag állapota.
Az önkénteseken elvégzett klinikai kísérletek sikerrel zárultak, ezért már csak a brit egészségügyi hatóságokon áll, engedélyezik-e a szerkezet széles körben történő használatát.
A fejlesztők abban bíznak, a vívmányukkal segíthetnek a bajba jutott idős embereken, akiknek reményt adhatnak a részleges felépülés kapcsán, ezáltal nem kell kétségbeesve leélniük életüket a stroke után.