Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Veszélyes szakma az újságírás az Egyesült Államokban

Egy új felmérés eredményei szerint a sajtó számos munkatársát érte már valamilyen fenyegetés vagy bántalmazás a munka végzése alatt, vagy szakmájából kifolyólag az Egyesült Államokban.

...svg content...Fotó: AbsolutVision/Unplash
Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

Kimondottan veszélyes szakma az újságírás egy világjárvány, a választások és az egyre növekvő társadalmi nyugtalanság ideje alatt – derül ki egy friss felmérés adataiból. A Radio Television Digital News Association (RTDNA) szerint minden ötödik tévés hírcsatorna rendelkezik olyan munkatársakkal, akik a tavalyi év során valamilyen erőszakos bűncselekmény áldozatává váltak. 

Az 1762 tévécsatorna és 3379 rádióadó kérdőíves kutatásából kiderül, hogy szerte az Egyesült Államokban számos újságírót ért fenyegetés, bántalmazás vagy éppen letartóztatás 2020-ban. A hírigazgatók 20 százaléka arról számolt be, hogy a munkavállalóikat valamilyen támadás érte munkavégzés közben, ez az ország 25 legnagyobb hírcsatornájánál csaknem a kétszerese. Soron kívül Helyszíni fotókon, ahogy megérkezik a Kossuth térre az Ország Karácsonyfája

A StudyFinds összefoglalója szerint a legtöbb támadás tüntetéseken, felkelések során, polgári engedetlenségek helyszínén, felvonulásokon következik be. Az RTDNA vezető szerkesztője és vezérigazgatója, Dan Shelley elmondta, hogy az USA történelme során soha nem számított még ennyire veszélyes szakmának az újságírás. 

A tendenciát látva a hírcsatornák 86 százaléka arról számolt be, hogy az alkalmazottak védelme érdekében különböző változtatásokat eszközöltek: golyóálló mellényt, gázálarcot, védőszemüveget szereztek be, támogató személyzetet vettek fel, és a tudósítások helyszínén saját biztonsági csapatokat alkalmaznak. 

Donald Trump egykori elnök állításaitól kezdve, melyek szerint “a média a nép ellensége”, vagy éppen “a sajtó álhíreket gyárt”, az újságírás jó hírneve az évek során nyilvánvalóan számottevő mértékben sérült, a médiába vetett bizalom hiánya pedig a növekvő erőszakhoz vezet. 

Az RTDNA kutatásának egyik résztvevője elmondta, hogy csatornája hírigazgatójának a választások napján valaki lőszerrel belőtt a nappalija ablakát. A felmérés szerint a sajtó munkatársait érő támadások csupán 15 százaléka véletlenszerűen elkövetett cselekmény.

A szervezet arra sürgeti a Kongresszust, hogy biztosítsanak törvényi védelmet az újságírók, a sajtó munkatársai számára, hiszen a szakma alkotmányosan védett kötelessége a nyilvánosság szolgálata az igazság keresésével és közlésével, de ez a védelem önmagában nyilvánvalóan nem nyújt elegendő biztonságot.