Veszélybe kerülhetnek a világ legfontosabb olajkikötői
Egy kutatás szerint a világ legnagyobb olajkikötőinek jelentős része veszélyben van a tengerszint-emelkedés miatt.
A The Guardian által szemlézett tanulmány rámutat, hogy a világ 13 legforgalmasabb olajkikötője súlyos károkat szenvedhet már egy méteres tengerszint-emelkedés következtében is. A veszélyeztetett létesítmények között találhatók szaúd-arábiai, amerikai, egyesült arab emírségesbeli, szingapúri, kínai és holland kikötők is.
Különösen kritikus a helyzet Szaúd-Arábia esetében, ahol a Rász Tanúra és Janbu kikötők az ország olajexportjának 98 százalékát bonyolítják. Az alacsonyan fekvő létesítményeken keresztül 2023-ban 214 milliárd dollár értékű olaj áramlott ki az országból.
A világ legnagyobb olajtermelőjének számító Egyesült Államokban a houstoni és galvestoni kikötők szintén veszélyeztetettek. Szakértők szerint ezek működésének esetleges zavara súlyosan befolyásolhatná a globális energiaellátást.
Elkerülhetetlen az egyméteres tengerszint-emelkedés
Az ICCI jelentése szerint a következő évszázadban elkerülhetetlen az egyméteres tengerszint-emelkedés, ha nem történnek azonnali és radikális lépések a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére. A hosszú távú előrejelzések még aggasztóbbak, ezek szerint a következő évszázadokban akár három méteres emelkedés is bekövetkezhet.
A szakértők már most is észlelik a tengerszint-emelkedés hatásait, hiszen a gyakoribb viharok és áradások mellett a sós víz infrastruktúrára gyakorolt korrozív hatása is jelentős problémát okoz.
„A fosszilis tüzelőanyagok, amelyek a globális felmelegedést okozzák, ugyanazok, amelyek most ezeket a kikötőket veszélyeztetik” – nyilatkozta Pam Pearson, az ICCI ügyvezető igazgatója.
James Kirkham, az ICCI vezető tudományos tanácsadója hozzátette: „Az olajcsap nyitva tartása egyben a tengerszint-emelkedés csapját is nyitva tartja. Az elmúlt 30 évben megkétszereződött a tengerszint-emelkedés üteme a jégtakarók olvadása és az óceánok tágulása miatt. Ha nem térünk át teljes mértékben a megújuló energiaforrásokra, a parti közösségekre gyakorolt hatások csak súlyosbodni fognak.”