Káprázatos felvételeket készített a Vénuszról a NASA napszondája
A Parker Solar Probe-ot eredetileg a Nap tanulmányozására tervezték, ám időközben a Vénuszt is megközelítette, amelyről egészen csodálatos fotókat lőtt.
Annak ellenére, hogy méretét tekintve a Naprendszer második bolygója hasonlít a Földre, az égitest felfedezése óta rejtélyes, távoli világnak számít, nem beszélve arról, hogy kiderült róla, felszínén embertelen időjárási körülmények uralkodnak, a talaj közelében honoló forróságot gyakorlatilag a vulkánok mélyén található lávával lehet összehasonlítani.
A japán űrügynökség Akacuki űrszondája segítségével pár éve sikeresen behatoltak a Vénusz sűrű, mérgező gázokból álló légkörébe, ahol infravörös kamerákkal feltérképezték a környéket, viszont nem tudtak részletes fotókat készíteni, ám 2020 júliusában a NASA Pakrer Solar Probe révén a helyzet megváltozott.
Az űreszköz az úgynevezett WISPR infravörös sugarakat vizsgáló műszerével általában a napkitöréseket és a napviharokat vizsgálja, ám a vénuszi felhők sebességének mérésére is tökéletesen alkalmasnak bizonyult, ezért a NASA szakemberei tettek vele egy próbát.
Végül az amerikai űrhivatal mérnökei úgy döntöttek, hogy célzott vizsgálatokat indítanak a bolygó felületén, melynek apropóján tavaly februárban az űrszonda negyedik Vénusz melletti elhaladása során teljes egészében lencsevégre kapta a bolygó éjszakai oldalát, amelyet a visszaverődő napfények hiánya révén teljes részletességgel lefotózhattak.
Az új fényképek nemcsak technikai szempontból lenyűgözőek, hanem jelentős gyakorlati értékkel is bírnak. Mivel az anyagok az infravörös tartományban egyedi hullámhosszon világítanak, a Parker Solar Probe-hoz hasonló missziók felvételeit későbbi küldetések során is felhasználhatják, így sokkal többet megtudhatnak a Vénusz felszíni geológiájáról és fejlődéséről.