Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,35 Ft
Euró
392,83 Ft
Font
457,70 Ft
Bitcoin
64,079 $

Véglegesen bebizonyosodott az egyik koronavírus-gyógyszerről, hogy teljesen hatástalan

Az első és második hullám alatt sokak által ígéretesnek tartott, korábban malária ellenszereként ismeretes hidroxiklorokinról kiderítették, hogy semmiféle jótékony hatással nem rendelkezik abban az esetben, ha COVID-19 pácienseket kezelnek vele.

Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az első és második hullám alatt sokak által ígéretesnek tartott, korábban malária ellenszereként ismeretes hidroxiklorokinról kiderítették, hogy semmiféle jótékony hatással nem rendelkezik abban az esetben, ha COVID-19 pácienseket kezelnek vele.

Az Oxfordi Egyetem tudósai a New England Journal of Medicine tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban rámutattak, hogy a hidroxiklorokin-terápia, amelyet még Jair Bolsonaro és Donald Trump is nagyra tartott, neutrális klinikai hatással bír. Soron kívül Kettészakadt a Mercedes, ami a hídnak csapódott Szegeden (fotók, videó)

A kutatók összesen 1 561 kórházi ellátásra szoruló koronavírusos beteg kórlefolyását vizsgálták meg, majd összehasonlították az eredményeket a 3 155 pácienst számláló, kezelést mellőző kontrollcsoporttal.

Egy hónapon belül mindkét csoporthoz tartozó betegek nagyjából egynegyede belehalt a súlyos szövődményekbe. Megfigyelték, hogy a hidroxiklorokin-csoport esetében valamivel nagyobb arányban szerepeltek a halálokok között a szív- és érrendszeri problémák, azonban statisztikai szempontból mindez nem volt szignifikánsnak mondható.

Dr. Caleb Alexander, a Johns Hopkins Bloomberg Közegészségügyi Osztályának epidemiológus professzora elmondta,

„A tudományos tények világosak – semmilyen kézzel fogható bizonyítékunk nincs arra, hogy a gyógyszer effektív lehet a Covid kezelésében.”

A hidroxiklorokint a malárián kívül egyébként különféle autoimmun betegségeknél, mint például lupusnál és reumatoid artritisznél is sikerrel alkalmazzák. A koronavírussal kapcsolatos első biztató kísérleteket a szerrel Kínában végezték el még februárban, azonban humán tesztek helyett laboratóriumi körülmények között figyelték meg a sejtekre kifejtett hatását.

Ezután Franciaország is csatlakozott a kutatásokhoz, és azt állították, hogy a hidroxiklorokin valószínűleg hatékony lehet a koronavírusos betegek terápiás kezelésében, azonban már akkor egyes szakemberek sejtették, hogy az előzetes feltételezések alaptalanok.

Április elején Donald Trump a koronavírus elleni harc kulcsszereplőjeként beszélt a hidroxiklorokinról, az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) pedig engedélyezte a készítmény használatát a súlyos komplikációkban szenvedő COVID-19 pácienseknél.

Április végére a frontvonalakban tevékenykedő egészségügyi dolgozók egyöntetűen arról számoltak be, hogy a korábban ígéretesnek vélt ellenanyag semmit sem segít a betegeken, később mindezt tudományos folyóiratokban is alátámasztották. Mindezek következtében az FDA júniusban megszüntette a hidroxiklorokin jóváhagyását, valamint a NIH és a WHO is kihátrált a szer mögül.