Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Vastartalmú szupernyúlékony ötvözetet hoztak létre, ami extrém hőmérsékletek mellett is működik

Japán kutatók áttörést értek el a szuperrugalmas anyagok eddig korlátozott technológiájában, ugyanis egy olyan ötvözetet alkottak meg, amely kibírja a szélsőségesen alacsony és magas hőmérsékleteket is.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Japán kutatók áttörést értek el a szuperrugalmas anyagok eddig korlátozott technológiájában, ugyanis egy olyan ötvözetet alkottak meg, amely kibírja a szélsőségesen alacsony és magas hőmérsékleteket is.

A tudósok azt remélik, hogy a különböző körülmények között formálható és alakítható anyagnak – ami később visszanyeri eredeti szerkezetét – komoly hasznát vehetik a jövőben a földrengésbiztos épületek tervezésénél, vagy akár a világűrben is. Soron kívül Vonatgázolás történt a hóesésben Kecskemétnél

A szuperelasztikus öntvények (SEA) speciális tulajdonságuknak köszönhetően nemcsak rendkívüli módon rugalmasak, hanem tartósak, ezért az üvegektől kezdve a fémeken keresztül különféle orvosi és fogorvosi készülékekben egyaránt használhatják őket.

A körülvevő hőmérséklet határozza meg, hogy a SEA milyen mértékben működhet. Ezek az értékek egészen -20-tól +80 Celsius-fokig terjedhetnek, egyetlen hátulütőjük csupán az, hogy nagyon drága az előállításuk, mivel ahhoz, hogy a titánból és nikkelből álló vékony drótokat és csövecskéket legyártsák, rengeteg precizitás szükséges.

A Tohoku Egyetem mérnökcsapata egy vadonatúj recepttel állt elő, amivel egyrészt kitágíthatják az alkalmazásukhoz optimális hőmérsékleteket, másrészt olcsóbbá tehetik a gyártási folyamatokat. Az új anyag vasból, alumíniumból, nikkelből és krómból tevődik össze.

A króm koncentrációjának változtatásával és kontrollálásával képesek voltak egy -263 és +200 Celsius fok között tökéletesen szuperáló öntvényt elkészíteni, amivel talán még saját maguk elvárásait is túlteljesítették.

Az egyik legérdekesebb lehetőség az űrtechnológiában való felhasználásban rejlik, hiszen az ott alkalmazott anyagoknak kifejezetten rugalmasnak, egyúttal deformáció-mentesnek kell lenniük, továbbá szükséges kibírniuk a Holdon vagy a Marson uralkodó extrém hőmérséklet-kilengéseket is, amelyek -170 és +120 Celsius-fok között ingadozhatnak.

„Az új SEA használata nem merül ki mindössze ebben. Az épületek feszítőtartóinál és a hidak oszlopelemeinél ugyanúgy segítségül hívhatóak, ugyanis nagyobb ellenállást biztosítanak a földrengésekkel szemben.”

magyarázta Tosihiró Omori professzor, a kutatás vezetője.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/nanoreszecskes-boritassal-vedhetoek-ki-a-kellemetlen-foggyulladasok/

Hóhelyzet Magyarországon: egyre több a baleset és a fennakadás

Egyre nagyobb gondot okoz a havazás az országban, sorra jelentik be a különböző baleseteket.