Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Van egy ország, ahol az orvosok sem bíznak a vakcinában

Habár világszerte erős reménykedés és igazlom veszi körül azóta is a bejelentést, hogy megkezdték a Pfizer-BioNTech vakcina szétosztását és a tömeges oltást, de van egy hely a világon, ahol a tömeges oltás nem váltott ki különösebb lelkesedést.

...svg content...Moszkva, 2020. december 5. A Covid-19 megelõzésére szolgáló Szputnyik V vakcinát adja be egy páciensnek egy ápoló egy moszkvai kórházban 2020. december 5-én. Oroszországban orvosok és tanárok ezrei jelentkeztek a mai napon kezdõdött tömeges beoltásra. MTI/AP/Pavel Golovkin
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Habár világszerte erős reménykedés és igazlom veszi körül azóta is a bejelentést, hogy megkezdték a Pfizer-BioNTech vakcina szétosztását és a tömeges oltást, de van egy hely a világon, ahol a tömeges oltás nem váltott ki különösebb lelkesedést.

Nagyon sok helyen kezd kicsúszni a vírus feletti irányítás az országok kezéből, elég csak az Egyesült Államokra vagy az Egyesült Királyságra gondolni, utóbbinál ráadásul egy új, még ismeretlen vírustörzs kezdett el terjedni. Mindkét helyen már megkezdődtek a tömeges oltások, túlzás nélkül úgy várták azt, mint a messiást. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Oroszországban azonban merőben más a helyzet, pedig ők voltak a világ legelső országa, akik egyrészt jóváhagytak egy koronavírus elleni védőoltást, másrészt meg megkezdték a lakosság tömeges beoltását. Már két hete tart a tömeges oltás, ám a vártnál jóval alacsonyabb az igény rá.

Moszkvában például hetven különböző oltási központot nyitottak, hogy az egészségügyi dolgozók és az egyéb, magas kockázatnak kitett csoportot elkezdjenek oltani. A moszkvai polgármester szerint viszont nem túl nagy az érdeklődés, mindössze 15 ezer embert oltottak be két hét alatt, szemben az USA-ban beoltott 271 ezer emberrel.

Az üres oltóklinikák és a kárba menő oltóanyagok viszont csak egy nagyobb problémának a tünetei: az emberek nem bíznak a vakcinában. A legnagyobb aggodalmat az oroszoknál viszont az jelenti, hogy nem csak arról van szó, hogy az átlagember nem bízik meg maximálisan a vakcinában, hanem az egészségügyi dolgozók egy része sem.

„Még nem akarom beoltani magam, mivel az orosz vakcina fejlesztése nem igazán volt transzparens, nem kaptunk megfelelő biztosítékokat, és igazából a hatékonyságáról sem tudunk még sok mindent. Ez pedig mind az abszurd politikai verseny miatt van, ami arról szólt, hogy kinek legyen először vakcinája”

mondta egy orvos.

A legtöbb orosz orvos és ápoló, akit a CNN megszólaltatott, különböző aggodalmakat fejeztek ki, főként a vakcina regisztrációja aggasztja őket. Mint ismeretes, a Szputnyik V vakcinát még augusztusban regisztrálták, ám ezt anélkül tették, hogy a harmadik, legfontosabb klinikai fázison a szer átesett volna.

A legtöbben a rossz PR-ral indokolják, hogy ekkora lett a bizalomhiány a vakcinával szemben. Navalnij kabinetfőnöke például úgy fogalmazott, hogy az orosz vakcinával az igazi probléma az maga Vlagyimir Putyin, aki nagyon patrióta hangnemet vett fel az oltóanyag kapcsán, a Szputnyik V elnevezés is erről árulkodik.

Hozzájárul az is, hogy nemzetközi viszonylatban – szintén a fent említett okok miatt – az egyik legrosszabb reputációval az orosz vakcina rendelkezik, nagyon sokan bizalmatlanok azzal szemben, az európai és a WHO illetékes hatóságai pedig még mindig nem hagyták jóvá. Magyarország tűnik jóformán az egyetlen kivételnek a Szputnyik V-be vetett bizalmat illetően.

Az adatok jónak tűnnek a vakcináról, bár azokat viszonylag gyakran módosították, amely szintén a bizalmatlanság alapját képezi. Először 90%-os hatékonyságról számoltak, majd a Moderna és a Pfizer vakcinájának hatékonysági mutatóinak bejelentését követően már 98%-os hatékonyságról is beszéltek az orosz hatóságok.

A tét viszont nagy, hiszen az oroszoknál is jelentős mértékben beerősödött a járvány terjedése. Már 3 millió regisztrált fertőzöttnél járnak, és az ország egészségügyi minisztériumának becslései szerint a 146 millió lelket számláló orosz lakosság 60-70%-át, nagyjából 100 millió embert kellene beoltani, hogy a járvány biztosan véget érjen.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.