Változtak az idei karácsonyi vásárlási szokások
A koronavírus-járvány átírta a 2020. decemberi bevásárlásokat is – többek között csökkent az üzletekben eltöltött idő, és jelentősen megnőtt az online webáruházak forgalma.
A koronavírus-járvány átírta a 2020. decemberi bevásárlásokat is – többek között csökkent az üzletekben eltöltött idő, és jelentősen megnőtt az online webáruházak forgalma.
Az Ipsos hagyományos év végi közvélemény-kutatásában ismét a karácsonyi készülődésről kérdezték meg a magyar állampolgárokat. A felmérésből kiderült, hogy a felnőtt lakosság 62 százalékos többsége kevesebbet vásárolt idén, mint a korábbi években – írta az Infostart hírportál.
A kutatásból megtudhattuk, hogy a pandémia következtében elvesztett állások nem rontották jelentős mértékben a karácsonyi vásárlási volument. A fogyasztók 86 százaléka nyilatkozott úgy, hogy ügyel a biztonságra és betartja az óvintézkedéseket, 78 százalékuk pedig bevallotta, hogy minél gyorsabban el szeretnék hagyni az üzletet annak érdekében, hogy elkerüljék a fertőzésveszélyt.
Földes Annamária, az Ipsos fogyasztói kutatásokért felelős vezetője elmondta,
Ha a kívánt termékek online is elérhetőek, akkor sokkal inkább az internetes megrendeléseket részesítették előnyben a vásárlók (26 százalék), amely során érintésmentes kiszállítást biztosítanak az áruházak.
„Már a tavaszi időszakban is jelentős fejlődést mértünk az online kiszolgálás egyszerűsödésében, de az őszi időszakban válaszadóink egyre több jó gyakorlatot osztottak meg velünk, és egyre kevesebb nehézkes ügyintézésről számoltak be” – tette hozzá Földes.
A pénztár nélküli kasszákat a 30 év alattiak 59 százaléka, míg a 60 év felettiek csupán 31 százaléka választotta a bevásárlóközpontokban. A diplomások majdnem kétszer akkora arányban részesítik előnyben a fizetős terminálokat, mint a legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkezők (58 százalék, illetve 31 százalék).
Az önkiszolgáló kasszáknál a nemek aránya kiegyenlített; használatuk meghatározó tényezője a digitális tájékozottság, valamint a személyes kontaktustól való félelem.