Valós jelenség-e az újrafertőződés?
Április végén érkeztek a megdöbbentő és sokkoló hírek, hogy Dél-Koreában számos beteget találtak, aki eredetileg kigyógyult a betegségből, azonban a később elvégzett PCR-tesztek kimutatták, hogy újra lefertőződtek.
Dél-Korea világviszonylatban nézve jól kezelte a járványt, sikeresen elfojtották a koronavírus-járvány első hullámát. A szakértők viszont figyelmeztettek, hogy az újrafertőződési tendencia nagyban befolyásolhatja az országos karanténok feloldását, sőt, még a vakcina fejlesztésére is hatással lehetnek.
Az ország egészségügyi szakértői lehetséges magyarázatként az úgynevezett „hamis pozitív” teszteket vetették fel, amiből eddig összesen 350-et találtak országszerte. A tesztfelszerelések RT-PCR technikát alkalmaztak, ami lényegében nem a vírusfertőzést mutatja ki, hanem azt, hogy a vírus valaha jelen volt-e a testben.
Egy másik, érzékenyebb módja a kimutatásnak, hogy mintát vesznek a feltételezett fertőzöttől és laboratóriumi körülmények között megvizsgálják, a vírus jelen volt-e. Danny Altman professzor szerint két lehetséges magyarázat lehet az újrafertőződés jelenségére:
Egyrészt sok PCR mintavétel elbukik, mert nem lehet elég jó mintát venni, ezért a teszt „hamis negatív” lesz, vagyis a beteg végig fertőzött volt. Másrészt a PCR-tesztek alapvetően RNS-t vizsgálnak, és nem az élővírust, így a második pozitív teszt elképzelhető, hogy RNS-maradványokat talál különböző sejttörmelékek között, nem a valós vírust, vagyis ebben az esetben nincs szó újrafertőződésről.
A tudományos világban inkább a második magyarázattal értenek egyet, miszerint a második teszt mutat hamis eredményt. Seol Dai-wu védőoltás-szakértő is egyetért abban, hogy az ismételt pozitív eredmény esetén szó sincs visszaesésről vagy a vírus reaktiválódásáról.
Ennél egy fokkal óvatosabb megközelítést alkalmaz a Korean Society for Laboratory Medicine vezetője, Kwon Gye-cheol, aki szerint az elméleti lehetőség ugyanúgy benne van, ám sokkal több bizonyítékra lenne szükség ahhoz, hogy következtetéseket lehessen levonni.
Kihangsúlyozta, a koreai Járványügyi Központ folyamatosan tanulmányozza azokat a betegeket, akik újra pozitív tesztet produkáltak. Egyelőre a kutatás még zajlik, szóval várni kell arra, míg alátámasztják vagy megcáfolják ennek a lehetőségét.
Az alábbi cikkünkben azt fejtegettük, vajon mi lesz a sorsa a Gilead eddig sikeresnek bizonyuló gyógyszerének: