Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Vajon honnan ered a vakcina kifejezés?

A Sars-CoV-2 vírus elleni védőoltásért óriási versenyfutás zajlik a gyógyszeripari vállalatok között, azonban magát a „vakcina” szó eredetét kevesen ismerik. Mutatunk egy kis történelmi kitekintést arra, miként is emelték be ezt a kifejezést a köztudatba.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Sars-CoV-2 vírus elleni védőoltásért óriási versenyfutás zajlik a gyógyszeripari vállalatok között, azonban magát a „vakcina” szó eredetét kevesen ismerik. Mutatunk egy kis történelmi kitekintést arra, miként is emelték be ezt a kifejezést a köztudatba.

Ahhoz, hogy megfejthessük a „vakcina” rejtélyét, egészen a 18. századig kell visszamennünk az időben, amikor éppen a veszedelmes himlőjárvány variola nevű vírusa szedte áldozatait. Maga a „variola” szó a latin „varus”-ból alakult ki, ami fekélyt, gennyes pattanást jelent. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

A fekete himlő elég gyakori fertőzésnek számított az emberiség történelmében, hiszen már az ókori Egyiptomban, valamint a középkori Kínában és Indiában is feljegyezték pusztítását, a reneszánsz után pedig világszerte elterjedt főleg a kolonizáció során.

Sokan féltek tőle, mivel rendkívül magas volt a halálozási rátája, valamint nagyon csúnya tüneteket produkált, amelyektől az emberek bőre sötét, gennyedző kiütésekkel lett tele, az immunizációról nem is beszélve, ami a vírus akkoriban még nem ismert mutációinak köszönhetően szinte alig valósult meg.

A betegséget egészen 1796-ig rejtély övezte, amikor Edward Jenner angol orvos megfigyelte, hogy azok a tejiparban dolgozó munkások, akik korábban elkapták a tehénhimlőt a jószágoktól, egyszerűen védve voltak a fekete himlőtől.

Ezen felbuzdulva egy tejfarmi cselédasszony tehénhimlő-kiütéséből vett mintával oltott be egy nyolc éves kisfiút, aki hat héttel később sem mutatta a fekete himlő tüneteit annak ellenére, hogy családja és hozzátartozói körében is tombolt a járvány.

Jenner 1798-ban leírta a jelenséget, a készítményét pedig variolae vaccinae-nek nevezte el – a vaccinus latin szó azt jelenti, hogy „tehenektől származó”, mivel maga a vacca a tehenekre értendő. Miközben a vakcina szót csupán a himlővel kapcsolatban használták, Louis Pasteur 1881-ban általánosította a kifejezést, és azóta minden betegség megelőzésére alkalmazott védőoltást így hívnak.

Természetesen nem maradhattak el az oltásellenes mozgalmak sem, amelyek először nem meglepő módon 1806-ban és 1876-ban jöttek létre érthető okokból, mivel akkoriban még tudományosan nem tudták bizonyítani az oltóanyagok biztonságát.

Azóta már eltelt jó pár évszázad, az anti-vaxxerek ennek ellenére sajnos nem tűntek el még úgy sem, hogy rengeteg orvosi kísérlettel alátámasztották a korábban halálos betegségek elleni vakcinák effektivitását és emberi szervezetre kifejtett jótékony hatását.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/utolso-szakaszaba-erkezett-az-igeretes-koronavirus-elleni-terapia/