Vajon hat-e a vakcina, ha nem érzünk mellékhatásokat?
A koronavírus elleni védőoltások esetében beadás után többnyire enyhe vagy középerős mellékhatások lépnek fel, azonban van, hogy az érintett semmit sem érez.
Sokan fejfájásra, enyhe lázra, végtagzsibbadásra és fáradtságra panaszkodnak vakcináció után, ám gyakran semmiféle utóhatások sem alakulnak ki a beoltottak szervezetében.
A mellékhatások azt jelzik, hogy az immunrendszer reagált az oltóanyagra, és felkészíti a szervezetet a potenciális fertőzésre, azonban mi van akkor, ha semmilyen tünet nem jelentkezik? Vajon ez egyből arra utalhat, hogy nem működik a vakcina?
A válasz egyértelműen az, hogy nem. A Medical Xpress tudományos hírportál szerint klinikai tesztelések alapján csak az önkéntesek felénél jöttek létre mellékhatások, mindeközben viszont a panaszmenteseknél is megakadályozta a szer a megbetegedéseket.
A lap több szakértőt is megkérdezett, azonban egyikük sem gondolta úgy, hogy lenne kapcsolat az immunválasz és az utóhatások között, hiába váltja ki mindkét jelenséget a vakcina.
Attól, hogy az immunrendszer antitesteket termel, nem biztos, hogy valaki belázasodik. Mindez vakcinától is függ, ugyanis a két dózisú oltóanyagoknál a második adagot követően gyakrabban előadódtak panaszok, például fejfájás és karzsibbadás.
Ami az AstraZeneca-vakcinát illeti, a gyógyszerügynökségek szerint nincs összefüggés a kisszámú, véralvadással és vérrögösödéssel kapcsolatos mellékhatások és elhalálozások, valamint a védőoltás között.