Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Üzembe helyezte Kína a „mesterséges Napot”

Hivatalosan is üzembe helyezték a még 2019-ben elkészült, Tokamak HL-2M névre hallgató fúziós reaktort, mellyel Kína nagyot lépett előre az atomenergia-kutatás terén

...svg content...Illusztráció/MTI/EPA/Olivier Hoslet
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Hivatalosan is üzembe helyezték a még 2019-ben elkészült, Tokamak HL-2M névre hallgató fúziós reaktort, mellyel Kína nagyot lépett előre az atomenergia-kutatás terén – írja a kínai forrásokra hivatkozó AFP hírügynökség alapján a France24.

A fúziós reaktort Szecsuán tartományban kapcsolták be, és nem véletlenül a „mesterség Nap” nevet kapta a közbeszédben, mivel több mint 150 millió Celsius-fok feletti hőmérsékletet képes létrehozni, ami hozzávetőleg tízszer nagyobb, mint a Nap belsejének hőmérséklete. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

Mint írják, a reaktor olyan erős mágneses mező létrehozására képes, hogy az itt termelt hőben egymásba olvadnak az atommagok. Ez a reaktor is a magfúzió elvét alkalmazza, melyet már korábban a hidrogénbombák esetében is alkalmazzák, nem véletlen volt olyan brutális és pusztító erőssége azoknak a bombáknak.

A magfúziót egyébként gyakran csak az energia „Szent Gráljának” nevezik, és egy kiváló alternatívát jelenthet az energiaelőállítás terén, és hosszabb távon felválthatja a fosszilis tüzelőanyagokat, valamint az atommaghasadással működő nukleáris erőműveket.

A módszer ráadásul azért is fontos, mert alapvetően nem termel sem hulladékot, sem üvegházhatású gázt, így nem merül fel az a kritika sem, mint az atomreaktoroknál, hogy az azáltal termelt hulladéknak problémás az elhelyezése.

Kína ilyen téren elkezdett a környezetszennyezés útjáról letérni, amely komoly gondot jelentett náluk, sokszor olyan szintű volt az ipari negyedek környékén a szmog, hogy maszkban volt csak egészséges járkálni az utcán. Peking azonban elkötelezettnek tűnik a fenntarthatóság terén, egyre több pénzt fektetnek a különböző fosszilis üzemanyag alternatíváiba.  

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Kutatás bizonyítja, meglepő hatása lehet a rendszeres tojásfogyasztásnak

Bár ebben az állati élelmiszerben sok a koleszterin, a kutatók úgy vélik, egyáltalán nem egészségtelen, sőt: rendszeres fogyasztásának kifejezetten jó hatása lehet egy új tanulmány szerint.

Mit együnk és mit ne, ha elkerülnénk az őszi betegségeket? Ezt mondja a szakértő

Egy dietetikus elárulta, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket érdemes előnyben részesíteni vagy elkerülni, ha a cél az, hogy ősszel és télen is csúcsformában legyen az immunrendszerünk.