Üzembe helyezte Kína a „mesterséges Napot”
Hivatalosan is üzembe helyezték a még 2019-ben elkészült, Tokamak HL-2M névre hallgató fúziós reaktort, mellyel Kína nagyot lépett előre az atomenergia-kutatás terén
Hivatalosan is üzembe helyezték a még 2019-ben elkészült, Tokamak HL-2M névre hallgató fúziós reaktort, mellyel Kína nagyot lépett előre az atomenergia-kutatás terén – írja a kínai forrásokra hivatkozó AFP hírügynökség alapján a France24.
A fúziós reaktort Szecsuán tartományban kapcsolták be, és nem véletlenül a „mesterség Nap” nevet kapta a közbeszédben, mivel több mint 150 millió Celsius-fok feletti hőmérsékletet képes létrehozni, ami hozzávetőleg tízszer nagyobb, mint a Nap belsejének hőmérséklete.
Mint írják, a reaktor olyan erős mágneses mező létrehozására képes, hogy az itt termelt hőben egymásba olvadnak az atommagok. Ez a reaktor is a magfúzió elvét alkalmazza, melyet már korábban a hidrogénbombák esetében is alkalmazzák, nem véletlen volt olyan brutális és pusztító erőssége azoknak a bombáknak.
A magfúziót egyébként gyakran csak az energia „Szent Gráljának” nevezik, és egy kiváló alternatívát jelenthet az energiaelőállítás terén, és hosszabb távon felválthatja a fosszilis tüzelőanyagokat, valamint az atommaghasadással működő nukleáris erőműveket.
A módszer ráadásul azért is fontos, mert alapvetően nem termel sem hulladékot, sem üvegházhatású gázt, így nem merül fel az a kritika sem, mint az atomreaktoroknál, hogy az azáltal termelt hulladéknak problémás az elhelyezése.
Kína ilyen téren elkezdett a környezetszennyezés útjáról letérni, amely komoly gondot jelentett náluk, sokszor olyan szintű volt az ipari negyedek környékén a szmog, hogy maszkban volt csak egészséges járkálni az utcán. Peking azonban elkötelezettnek tűnik a fenntarthatóság terén, egyre több pénzt fektetnek a különböző fosszilis üzemanyag alternatíváiba.