Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Üzemanyag-szivárgás miatt késik a NASA lézeres kommunikációs hálózatának indítása

2021 májusában jelentette be az amerikai űrügynökség az új rendszert, amellyel lépést kívánnak tartani a Földre küldött, egyre növekvő mennyiségű adat kezelésével, mégpedig egy speciális, lézeres kialakítású kommunikációs hálózattal.

...svg content...NASA
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az űrmissziókban egyre gyakrabban alkalmaznak olyan új technológiákat és műszereket, amelyek minden eddiginél több adatot képesek összegyűjteni. Annak érdekében, hogy ezeket az adatokat minél gyorsabban és biztonságosabban küldjék vissza a Földre, a NASA-nál azt tervezik, hogy a jelenlegi régimódi rádiófrekvenciás adatátvitelt lézeres kommunikációval, más néven optikai kommunikációval váltják fel.

A NASA május 12-én jelentette be, hogy a nyáron elindul az LCRD (Laser Communications Relay Demonstration), amely e technológiák erejét hivatott bemutatni, a küldetés hivatalos indítási dátumát pedig december 6-ára tűzték ki.

Most azonban az új technológiát az űrbe küldeni hivatott küldetést törölték, mégpedig a következő okok miatt:

„A kezdeti műveletek során szivárgást fedeztek fel a rakéta-hajtóanyag-1 (RP-1) földi tárolórendszerében. A startot ezért elnapoljuk” – áll az ULA Twitter-bejegyzésében.

A küldetés egy Atlas V551 rakéta fedélzetén történt volna meg, és az STP3 névre hallgatott volna. A lézeres kommunikáció a tervek szerint jelentősen javítaná az adatok Földre való visszaküldésének módját, felgyorsítva az egész folyamatot; a jelenlegi elavult rádiófrekvenciás rendszereknél 10-100-szor több adatot lehetne továbbítani. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Manapság körülbelül kilenc hétig tart, amíg egy Mars-térképet leküldenek a Földre, de a lézeres kommunikációval ez az idő kilenc napra csökkenne, ami óriási javulás lenne a hagyományos technológiákhoz képest.