Közzétették az amerikai szankciók listáját, a legnagyobb orosz bankoknak fájhat a feje
Joe Biden csütörtök este bejelentette, hogy súlyos szankciókat vetnek ki Oroszországra, amiért háborút indítottak Ukrajna ellen.
Biden a beszédben annyit mondott, hogy nagyon súlyos szankciókat vetnek ki az orosz bankszektorra, valamint ellehetetlenítik az orosz gazdaság modernizálásának lehetőségét, különösen a technológia és a hadiipar tekintetében.
Most pedig a Fehér Ház közzé is tette a szankcionált intézmények és személyek listáját, amely Oroszország legnagyobb bankjait, így a Szberbankot és a VTB Bankot is tartalmazza. Ami a pénzügyi szektor szankcióit illeti:
- Teljes megszakítják Oroszország legnagyobb bankjának, a Szberbanknak a kapcsolatát az amerikai pénzügyi rendszerrel, mind a 25 leányvállalatával együtt. A döntés értelmében a Szberbank nem fog tudni dollárban tranzakciókat végezni, amely súlyos csapás az orosz pénzügyi rendszernek
- Teljes blokkoló szankciókat vezetnek be Oroszország második legnagyobb bankja, a VTB Bankkal és 20 leányvállalatával szemben. Ez azt jelenti, hogy minden, az amerikai pénzügyi rendszert érintő vagyonát befagyasztják a VTB-nek és minden amerikainak megtiltják, hogy kereskedjenek velük.
- Szintén teljes blokkoló szankciókat vezetnek be a további három jelentős pénzintézet, a Bank Otkritie, Szovkombank OJSC és a Novikombank, illetve 34 leányvállalatukkal szemben is. Szinten minden, amerikai pénzügyi rendszerrel kapcsolatos vagyonukat befagyasztják és nem kereskedhetnek velük amerikaiak.
- Adósság- és tőkekorlátozásokat vetnek tizenhárom befolyásos orosz vállalat ellen, amelyek nem fognak tudni tőkét szerezni az amerikai piacokon. Ezek: Szberbank, AlfaBank, Moszkvai Hitelbank, Gazprombank, Orosz Mezőgazdasági Bank, Gazprom, Gazprom Neft, Transzneft, Rosztelekom, RusHydro, Alrosza, Szovkomflot és az Orosz Állami Vasút
Befolyásos orosz oligarchák ellen is vetettek ki további szankciókat, akik a Fehér Ház indoklása szerint az államnak és a politikának köszönhetően gazdagodtak meg. Az érintett személyeknek az összes amerikai vagyonát befagyasztják, beutazási tilalmat vetnek ki rájuk és megtiltják minden amerikainak, hogy az alábbi személyekkel kereskedjenek:
- Szergej Ivanov (és fia) – korábbi védelmi miniszter, 2016-ig Putyin egyik legközelebbi munkatársa, az elnöki kabinet és a kancellária egykori vezetője, oligarcha
- Andrej Patrusev (és fia) – A Gazprom Neft vezérigazgatója, bankár, édesapja korábban az FSZP vezetője volt
- Igor Szecsin (és fia) – az orosz állami olajvállalat, a Rosneft igazgatótanácsának elnöke, Vlagyimir Putyin egyik tanácsadója, oligarcha
- Andrej Pucskov – a VTB Bank igazgatótanácsának elnöke, oligarcha
- Jurij Szoloviev és a tulajdonában lévő két ingatlanfejlesztő cég – VZB Bank igazgató-helyettese, oligarcha
- Galina Ulutyina – Szoloviev felesége
- Alekszander Vedjakin – Szberbank igazgatótanácsának egyik vezetője
Az Egyesült Államok ezen felül 24 fehérorosz magánszemély és cég ellen, amiért részt vettek az Ukrajna elleni invázióban. Ezek között szerepel két befolyásos belorusz állami bank, kilenc katonai cég és hét tisztviselő is.
Az Egyesült Államok korlátozni fogja, hogy olyan termékeket, különösen amerikai fejlesztésű szoftverekkel, technológiával vagy berendezésekkel ellátott termékeket exportáljanak Oroszország területére, amelynek később katonai felhasználása lehet.
Ezen felül megtiltják, hogy érzékeny technológiát Oroszországba exportáljanak, valamint elvágják Oroszország védelmi, repülési és haditengerészeti ágazatait attól, hogy hozzáférjenek a különböző csúcstechnológiákhoz.