Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egyre többen tartanak az atomháborútól, ha sor kerül az orosz invázióra

Tisztviselők és szakértők is arra figyelmeztetnek, hogy egy orosz invázió akár egy atomháborút is előidézhet Washington és Moszkva között.

...svg content...Fotó: Twenty20
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Oroszország gyakorlatilag folyamatosan növeli sereginek számát Ukrajna határában, az Egyesült Államoknak pedig már megszülettek a maga tervei a helyzet kezelését illetően, még az amerikai csapatok bevetését sem zárták ki.

Ez azonban sokakban azt a szorongást váltotta ki, hogy ez a feszültség nem szándékosan ugyan, de a jelenleg elképzelhetetlennek tűnő katasztrófába, atomháborúba torkollhat – fogalmazott az erről szóló cikkében a Politico. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Joe Biden amerikai elnök ugyan jelezte, hogy nem tervezi amerikai seregek használatát ukrán területen, hogy az orosz haderők ellen védje meg az országot. Ez azonban nem egy biztos garancia arra, hogy az atomfeszültséget sikerül elkerülni.

A világ két legnagyobb atomhatalma ugyanis még abban az esetben is belecsúszhat egy nukleáris háborúba, ha az ukrán válsághelyzet teljesen kicsúszik a felek irányítása alól – aggódnak egyszerre nyugati és keleti tisztviselők.

Des Browne, korábbi brit védelmi miniszter szerint amennyiben ilyen modern környezetben robban ki egy háború, annak számos, előre be nem tervezett következménye is lehet. Mint fogalmazott, ez akár baleset vagy félrekalkulálás alapján egy atomháborút is eredményezhet.

„Senki nem gondolja, hogy ezeket a fegyvereket bármelyik fél is szándékosan fogja használni, viszont a félrekalkulálásra reális esély van”

Patty-Jane Geller, a Heritage Alapítvány atomstratégiai szakértője kijelentette, hogy az ukrán válság esetleges eszkalálása tökéletesen rávilágít arra, hogy egy atomkonfliktus egyáltalán nem zárható ki a jövőben.

Geller és mások számára a legnagyobb aggodalmat az okozza, hogy Oroszország atomarzenálja több ezer harctéri atomfegyverből áll, amely a katonai stratégiájuk egyik középpontjában áll. Egy korábbi republikánus kormánytisztviselő szerint:

„Az oroszoknak körülbelül 4000 darab taktikai atomfegyvere van, amelyet a ’győzelemért eszkalálás’ doktrinája szerint használnának fel. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy amennyiben nem a javukra alakul a hagyományos háború, atomfegyvert fognak bevetni”

Arról egyelőre nem tudni pontosan, hogy Oroszország az ukrán határra vitt fegyverei közé taktikai atomfegyvereket is szállított-e, azonban ezek is komoly pusztításra lennének alkalmasak, még ha nem is rendelkeznek akkora erővel, mint egy hagyományos atombomba.

Azt is megerősítette a Politicónak több szakértő és diplomata, hogy az orosz oldalon is azon aggódnak, hogy egy félreszámítás esetében az atomfegyverek a potenciális háború tényezőjévé válhatnak, amit Moszkva is el kíván kerülni.