Az USA kémrepülőkkel kutat nukleáris nyomok után a Dél-kínai-tenger térségében
Az Egyesült Államok kémrepülőgépei radioaktív anyagok vizsgálatának céljából tartózkodhattak Kína közelében.
A Constant Phoenix amerikai kémrepülőgépek radioaktív anyagok vizsgálata és a tengeralattjáró ütközés nukleáris következményeinek felmérése céljából tartózkodhatott a Dél-kínai-tenger térségében.
A Boeing WC-135 Constant Phoenix, becenevén „atomszimatoló“ elsődleges feladata a légköri minták gyűjtése a nukleáris robbanásokból származó radioaktív törmelékek felderítése és azonosítása érdekében, azonban utoljára egy ilyen gép 2020 januárjában tevékenykedett a Dél-kínai tenger térségében – írja a South China Morning Post.
Mindez egy hónappal azután történt, hogy az amerikai haditengerészet atom-tengeralattjárója a Dél-kínai-tenger nemzetközi vizein merülve egy azonosítatlan tárgynak ütközött, ami arra késztette Kínát, hogy komoly aggodalmát fejezze ki egy „nukleáris szivárgás“ miatt.
A USS Connecticut nukleáris támadó tengeralattjáró fedélzetén tartózkodó legalább 11 tengerész megsérült az október 2-i víz alatti balesetben. Egy nemrégiben készült műholdfelvételen látható, hogy a tengeralattjáró orrának egy részét eltávolították, amely arra utal, hogy a frontális ütközés során szenvedhetett sérüléseket.
Kína „felelőtlenségnek“ minősítette a balesetre vonatkozó részletek hiányát, és azt követelte, hogy megtudja, „okozott-e a baleset olyan nukleáris szivárgást, amely szennyezte a tengeri környezetet“.
Az amerikai haditengerészet 7. flottája által hétfőn kiadott közlemény szerint a hajó az Indo-csendes-óceáni térség nemzetközi vizein való működés közben egy feltérképezetlen tengerfenéken futott zátonyra.
Ridzwan Rahmat, a Janes katonai kiadvány vezető védelmi elemzője szerint a Constant Phoenix bevetése kísérlet lehetett arra, hogy a légkört radioaktív anyagok után kutassák.
Song Zhongping, egy hongkongi katonai szakértő szintén úgy véli, hogy a küldetés célja annak vizsgálata lehetett, hogy az ütközés nem okozott-e nukleáris szivárgást, azonban egy másik magyarázat is létezhet a véleménye szerint, mégpedig az, hogy „az USA aggódik, hogy Kína víz alatti nukleáris kísérleteket végzett, Washington ennek megerősítése érdekében repült be a térségbe“.