Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Komoly gazdasági veszélyekre figyelmeztette az USA-t az egyik legnagyobb bank

A világ egyik legnagyobb bankjának tekinthető Deutsche Bank heves vitát kiváltó jelentést tett közzé, amelyben komoly veszélyekre figyelmeztette a Egyesült Államokat a gazdaság terén.

...svg content...A Tokiói Értéktõzsde fõ mutatója, a Nikkei 225 index (b) és a New York-i tõzsdeindex, a Dow Jones (j) napi alakulását ábrázoló elektromos kijelzõ elõtt megy el egy férfi Tokióban 2018. december 25-én, amikor 5,01 százalékos eséssel zárt a Nikkei 225 mutató. A tokiói tõzsdeindex az elõzõ napi Wall Street-i fejleményeket követve zuhant a korábbi legalacsonyabb, 2017. áprilisi szint alá. MTI/EPA/Franck Robichon
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A német bank már a jelentés címében is jelezte, hogy az infláció komoly probléma lehet még az USA-ban – írja a The Hill. A riport szerint ugyanis az amerikai makrogazdasági politika, a kormány szerepe a gazdaságban a legnagyobb változáson megy keresztül az elmúlt 40 évben.

Mint fogalmaztak, éppen emiatt, hogy növekszik a kormány szerepe a gazdaságban és ekkora változás történik a makrogazdaság terén, aggodalmukat fejezték ki, hogy ez „kényelmetlen” szintű inflációt hozhat majd. Soron kívül Zelenszkij közölte, várja Trump javaslatait az orosz-ukrán háború lezárására

Az amerikai hírportál megfogalmazása szerint a német bank még enyhén fejezte ki magát jelen esetben, mert az Egyesült Államok gazdaság már „kényelmetlen” szintű inflációt tapasztal. Ezt arra alapozva jelezték, hogy a fogyasztói árak csak áprilisban 0.8 százalékot, az elmúlt 12 hónapban pedig 4.2 százalékot emelkedett.

A The Hill megfogalmazása szerint a 4.2 százalékos infláció már kellőképpen kényelmetlennek számít az amerikai gazdaság viszonylatában, melynek veszélyére már korábban is felhívták a figyelmet Washingtonban, eddig eredménytelenül.

A Deutsche Bank is jelezte, hogy a jelenlegi pénzügyi segélycsomagok, melyeket a koronavírus-járvány miatt osztottak ki, akkor költésnek számítanak, amelyet a második világháború óta nem tapasztalt az amerikai gazdaság.

A bank ugyanakkor megjegyzi, hogy a második világháborút követően jóval nagyobb volt az infláció az Egyesült Államokban, 1946-1948 között 8.4, 14.6 és 7.7 százalékos szinteket ért el sorban. Amennyiben most is hasonló inflációs helyzet alakul ki, az sokkal súlyosabban meg fogja érezni azonban az amerikai gazdaság.

A német bank jelentése szerint ráadásul a Jegybank példátlan mennyiségű pénzt nyomtatott a járvány alatt, szám szerint körülbelül 8 ezer milliárd dollárnyit, miközben a válság és az azt követő hat évben ez a pénznyomtatási mérték csak 3 ezer milliárd dollárt ért el.

A fedezet nélküli pénznyomtatás azonban az elmúlt évek során komoly vitát váltott ki a közgazdászok körében is, ugyanis a hagyományos közgazdasági szemlélet szerint ez értékteleníti a pénzt és az egekbe szökik tőle az infláció – erre többek között Argentínában és Venezuelában is volt példa az elmúlt években.

Egy újabb szemlélet szerint viszont az ilyen szintű pénznyomtatás nem fog hiperinflációhoz vezetni, mert az emberek visszaforgatják a gazdaságba, így ez egy fajta keresletserkentési trükk a jegybank részéről, mely szükséges lehet a gazdaság stabilizálására.

A Deutsche Bank konklúziója szerint nagy a veszélye annak, hogy a jelentősebb infláció vissza fog jönni, főleg arra tekintettel, hogy az államadósságok robbanásszerűen növekednek, amelyeket főként a központi bankok finanszíroznak.

A német bank figyelmeztet, hogy ennek a hatásai pusztítóak lehetnek, főleg azokra tekintettel, akik a legkiszolgáltatottabbak a társadalomban. Ezért a jegybankoknak változtatni kell ezen a politikájukon, hogy ezt el lehessen kerülni.

ENSZ: a humanitárius munkások számára az idei év lett a leghalálosabb

Soha nem látott ütemben ölik meg a humanitárius dolgozókat.

Zelenszkij közölte, várja Trump javaslatait az orosz-ukrán háború lezárására

Az ukrán elnök emellett az afrikai országok, Ázsia és az arab államok vezetőinek javaslataira is nyitott.

Meglepően meleg lesz Pécsen vasárnap, Miskolc nem örül

Több mint 10 fokos lehet a különbség a két város között, ami igencsak jelentős, de még Budapesten is érezhetően hidegebb lesz, mint Pécsen.