Az USA kiadta a világ első gendersemleges útlevelét
Az Egyesült Államok kiadta első útlevelét „X” nemi megjelöléssel, ami mérföldkő a nem férfiként vagy nőként azonosított emberek jogainak elismerésében.
Az amerikai külügyminisztérium nem hozta nyilvánosságra az útlevél első szerencsés tulajdonosát, de Dana Zzyym, egy interszexuális aktivista a Colorado állambeli Fort Collinsból az Associated Pressnek adott telefonos interjúban elmondta, hogy megkapta az útlevelet.
A nemsemleges névmást preferáló Zzyym 2015 óta jogi harcot vívott a külügyminisztériummal, hogy olyan útlevelet kapjon, amelyben Zzyymnek nem kellett hazudnia a nemét illetően azzal, hogy férfi vagy női nemet választott.
Bár a 63 éves Zzyym szerint izgalmas volt, hogy végre megkapták az útlevelet, a cél az volt, hogy az interszexuális emberek következő generációjának segítsenek elnyerni az elismerést, teljes jogú állampolgárokként, ahelyett, hogy a világot járnák az elfogadás után kutatva, mondta Zzyym.
Zzyym nem egyértelmű testi nemi jellemzőkkel született, de fiúként nevelkedett, és több műtéten is átesett, amelyeknek nem sikerült elérni, hogy Zzyym teljesen férfinak tűnjön, a bírósági beadványok szerint.
Zzyym férfiként szolgált a haditengerészetnél, de később interszexuálisnak vallotta magát, miközben a Colorado Állami Egyetemen dolgozott és tanult. Azzal, hogy a külügy megtagadta Zzyym útlevelét, Zzyym nem tudott elmenni a Nemzetközi Interszex Szervezet két találkozójára.
A külügyminisztérium júniusban közölte, hogy a nem bináris és interszexuális emberek számára egy harmadik nemi megjelölés hozzáadása felé halad, de ez időbe telik, mivel a számítógépes rendszerek frissítésére van szükség. Emellett egy minisztériumi tisztviselő elmondta, hogy az útlevélkérelem és a rendszer frissítése az „X” megjelölési lehetőséggel még mindig az Office of Management and Budget jóváhagyására vár.
Az AP azt írja, a minisztérium mostantól azt is lehetővé teszi a kérelmezők számára, hogy saját maguk válasszák meg nemüket férfiként vagy nőként, és többé nem kell orvosi igazolást benyújtaniuk, ha nemük nem egyezik a más személyazonosító okmányaikban szereplő nemmel.