Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,94 Ft
Euró
394,20 Ft
Font
458,74 Ft
Bitcoin
64,528 $

Az USA hivatalos kereskedelmi tárgyalásokat kezd Tajvannal

A kezdeményezés ötlete először júniusban merült fel, majd a tárgyalási feltételekkel kapcsolatos megegyezés után bejelentést tettek, aminek Kína egy cseppet sem örülhet.

Fotó: A tajvani elnöki hivatal által közreadott képen Caj Jing-ven tajvani elnök és Nancy Pelosi amerikai képviselőházi elnök sajtóértekezlete a tajpeji elnöki palotában 2022. augusztus 3-án. Az utóbbi 25 évben Pelosi a legmagasabb rangú amerikai politikus, aki felkereste Tajvant. A látogatás miatt kiéleződött a feszültség a Tajvant magáénak tudó Kína és az Egyesült Államok között. MTI/EPA/Tajvani elnöki hivatal
Észak-Amerika

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselői Hivatalának bejelentése alapján úgy tűnik, továbbra sem csillapodik a feszültség, amely Nancy Pelosi amerikai házelnök tajvani látogatásával kezdődött, a két ország közötti egyre szorosabb kapcsolat pedig még tovább hergelheti Kínát.

A közlemény szerint az USA hivatalos kereskedelmi megbeszéléséket kezd Tajvannal, amelyek első fordulója várhatóan kora ősszel kezdődik, témaként pedig több fontos kérdés is felmerül majd – számolt be a BBC. Soron kívül Mezőgazdasági gépbe szorult egy világháborús gránát Borsod megyében

Többek között a kétoldalú kereskedelem megkönnyítéséről, a digitális kereskedelemről, valamint a korrupcióellenes normákról lesz szó, „az ambiciózus ütemterv megvalósítása pedig elősegíti egy igazságosabb, virágzóbb és ellenállóbb 21. századi gazdaság felépítését”.

A 21. századi kereskedelemről szóló amerikai–tajvani kezdeményezésről júniusban ejtettek szót először, most pedig a felek elismerték, hogy sikerült konszenzusra jutniuk a tárgyalási feltételek ügyében, ennek azonban Kína egy cseppet sem örülhet.

Bár a hivatalos álláspont szerint az Egyesült Államok elfogadja az Egy Kína elvet, mégis fenntartja a formális kapcsolatokat a szigetországgal, amelyet Peking egyáltalán nem néz jó szemmel, ugyanis Tajvant a saját részének tekinti.

Daniel Kritenbrink kelet-ázsiai amerikai diplomata korábban arra utalt, egyre nagyobb nyomás nehezedik Pekingre amiatt, hogy lépéseket tegyen a saját érdekei védelmében, ez azonban fenyegetést jelent a szigetországra nézve.

„Továbbra is higgadt, de határozott lépéseket fogunk tenni a béke és a stabilitás fenntartása érdekében, szemben Peking folyamatos erőfeszítéseivel, amelyekkel aláássa az USA és Tajvan között régóta fennálló politikai kapcsolatot” – mondta.