Szakértők: az USA pontosan tudni fogja, amikor Oroszország atomcsapásra készül
Az atomfegyverekre szakosodott harcászati szakértők között konszenzus van abban, hogy senkit nem fog meglepetésként érni, amennyiben Putyin tényleg meglépi az elképzelhetetlent és „megnyomja a piros gombot”.
A szakértők szerint ugyanis az Egyesült Államok még időben tudomást szerezhet arról, hogy Moszkva atomfegyverek használatát készíti elő, ezért adott estben nem fog senkit meglepetésként érni, ha a legrosszabb forgatókönyv szerint Ukrajnában ezt bevetik – idézte az AFP.
Vlagyimir Putyin már többször is beszélt arról, hogy adott esetben atomfegyverekhez fognak nyúlni, ha Oroszország létét vagy területi integritását veszélybe sodorják. Ez a pénteki események tükrében viszont kifejezetten veszélyes helyzetet teremt.
Mint ismeretes, Moszkva egy kamunépszavazás keretében Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon megyéket az Orosz Föderációhoz csatolta, így a saját olvasatukban ezek már az orosz területi integritás védelme alá tartoznak – noha ezt senki más nem ismeri el.
Elképzelhető azonban, hogy nem is kell elismerni, mert jelen esetben csak az fog számítani, hogy Putyin ezt hogyan értelmezi – amennyiben pedig az ukrán ellentámadásokat ezek alapján orosz területi támadásként értik, az orosz nukleáris doktrina lehetővé teszi az atomfegyver-használatot.
A szakértők szerint amennyiben eddig eszkalálódik a helyzet, akkor kisebb, úgynevezett „taktikai” atomfegyvereket használhatnak, amelyeket rövid hatótávú Iszkander ballisztikus rakétákkal juttathatnak el a célpontig.
A katonai elemzők egyelőre egyetértenek abban, hogy jelenleg semmi nem utal arra, hogy Putyin erre készülne, valamint a legtöbben ezt üres fenyegetőzésnek tartják, minden nyugati titkosszolgálat éberen figyeli a veszélyt.
Pavel Podvig, az ENSZ Leszerelés-kutatási Intézetének vezető kutatója a francia hírügynökségnek elmondta, egyértelmű lesz, ha megkezdődnek a támadás előkészületei, ugyanis pontosan tudják, hol tárolják az oroszok az atomfegyvereket.
Egy 2017-es jelentés szerint jelenleg 47 olyan helyszín van Oroszországban, ahol atomfegyvereket tárolnak. Ezeket folyamatosan felügyelik a különböző titkosszolgálatok és katonai hírszerzők, egyebek mellett az Egyesült Államok is.
Podvig állítása szerint az adatok alapján úgy tűnik, Oroszország már felszerelte a nagyhatótávú és stratégiai atomfegyvereit, már rakétákra és bombázókra is elhelyezték őket. A mintegy 2000 fegyvert tartalmazó úgynevezett taktikai atomfegyvereket azonban még mindig a raktáron tartják:
Mark Cancian, a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központ szakértője hozzátette, hogy az Egyesült Államok biztos tudomást fog szerezni ilyen előkészületekről, ugyanis ezeket a fegyvereket ki kell hozni a raktárakból, fel kell szerelni és még a stratégiai atomcsapatokat is értesíteni kell.
Cancian szerint a bizonyíték a látványos előkészületek alapján lesz egyértelmű, illetve az orosz szárazföldi csapatok lépéseiből, például arról, ha védőfelszereléseket kezdenek el viselni. Mint mondta: minden ilyen lépés látható lesz.