Az USA aggódik: Kína kétszer tesztelt hiperszonikus fegyvereket
Kína júliusban és augusztusban kétszer tesztelt új hiperszonikus fegyvereket, Biden amerikai elnök aggódik emiatt a jelentés miatt, de egy szakértő szerint a technológia nem új, azonban egy újabb „értelmetlen“ fegyverkezési versenyre figyelmeztet.
Peking július 27-én indított először olyan rakétát, amely „törtpályás bombázó“ rendszert alkalmazott egy nukleáris képességű „hiperszonikus siklójármű“ Föld körüli pályára juttatására. Több mint két héttel később, augusztus 13-án Kína egy második hiperszonikus tesztet hajtott végre.
Az Al Jazeera információi szerint a rakétakísérlet „megdöbbentette“ az amerikai katonai és hírszerzési tisztviselőket, továbbá azt írta, hogy az amerikai tudósok „küszködnek a hiperszonikus fegyver képességének megértésével“, „amellyel az USA jelenleg nem rendelkezik“.
Zhaót a CGTN állami műsorszolgáltató idézte, aki szerint a teszt „alapvető fontosságú“ az űrhajók használatának költségei csökkentéséhez, valamint ahhoz, hogy az emberek számára kényelmes és olcsó módot biztosítsanak az űr „békés célú“ használatára.
#China #Hypersonics SCOOP
— Demetri Sevastopulo (@Dimi) October 20, 2021
China conducted 2 hypersonic weapons tests this summer. One stunned US officials because China demonstrated a capability the US does not have & government scientists do not understand how China pulled off the unspecified feat.https://t.co/M24rXrYwxM
A hét elején Ned Price, az amerikai külügyminisztérium szóvivője egy nyilatkozatában azt mondta, hogy Joe Biden elnök kormánya nagyon aggódik Kína nukleáris fegyverkezési képességének és „újszerű hordozóeszközeinek“ legújabb fejlődése miatt. A Bidennel szerdán utazó újságírók meg is kérdezték tőle, hogy aggódik-e a jelentés miatt, mire ő azt válaszolta: „Igen“.
Hétfőn Angus King amerikai szenátor úgy jellemezte az új fegyvert, mint „stratégiai tényezőt, amely veszélyes potenciállal bír, és alapjaiban áshatja alá azt a stabilitást, amelyet ismerünk“.
Állítólag az USA is versenyben van saját hiperszonikus fegyvertechnológiájának kifejlesztéséért. A jelentések szerint az amerikai katonai vállalkozók, például a Lockheed Martin és a Raytheon Technologies részt vesznek a rakéták fejlesztésében.