Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Ursula von der Leyen szerint Oroszország nem akar békét, amiért kegyetlenül megbüntetné őket

Ursula von der Leyen szerint Oroszország nem akar békét, amiért kegyetlenül megbüntetné őket

Ursula von der Leyen szerint Oroszország nem akar békét, amiért kegyetlenül megbüntetné őket
Unsplash/Jørgen Håland

Az Európai Unió újabb, immár 18. szankciós csomagját készül elfogadni Oroszországgal szemben, mely kiterjeszti a korlátozásokat többek között az energetikai szektorra, a banki szolgáltatásokra, valamint az olajiparra

Erről Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke tett bejelentést, aki évek óta súlyos kritikákat fogalmaz meg Oroszországgal szemben. A május 20-án hatályba lépett 17. szankciós csomagot követően az uniós tagállamok máris megkezdték az újabb intézkedések előkészítését, válaszul Moszkva folytatólagos katonai műveleteire és a tűzszüneti javaslatok elutasítására.

Az orosz hadsereg eközben fokozatosan nyomul előre a keleti frontvonalon, Dnyipropetrovszk megyéhez közeledve, és mélyebbre hatolva Szumi térségében. A NATO főtitkára pedig egy igen vészjósló tényt osztott meg az oroszokról, akik rendkívüli erőforrásokkal rendelkeznek.

„Oroszország célja nem a béke” – emelte ki Von der Leyen, aki szerint az egyetlen nyelv, amiből az oroszok értenek, az az erő. „Az erő az egyetlen nyelv, amit Oroszország megért.” Az új szankciók között először szerepel az Északi Áramlat 1 és az Északi Áramlat 2 gázvezetékekkel kapcsolatos tranzakciók teljes tiltása. Emellett az Európai Bizottság javaslatot tett az olajárplafon 60 dollárról 45 dollárra történő csökkentésére, mivel az orosz állam bevételeinek mintegy egyharmada még mindig az olajexportból származik.

Súlyos olajtilalom léphet érvénybe

Ezt a lépést a G7 tagországokkal együttműködésben tervezik végrehajtani, és várhatóan a június 15–17. között megrendezésre kerülő kanadai G7-csúcstalálkozón is napirendre kerül, melynek helyszíne az Alberta tartományban található Kananaskis County lesz. A Bizottság további 77 hajót tervez felvenni az úgynevezett „árnyékflotta” listájára, amik az olajárplafon megkerülésére szolgálnak. Továbbá teljes tilalom vonatkozna az olyan kőolajtermékek importjára, amelyeket orosz eredetű nyersanyagból állítanak elő.

A pénzügyi szektort illetően újabb 22 orosz bankot zárnának ki a SWIFT nemzetközi tranzakciós rendszerből, valamint kiterjesztenék a szankciókat harmadik országok azon pénzügyi szereplőire is, amik közvetve finanszírozzák az orosz kereskedelmet, kijátszva ezzel az eddigi korlátozásokat – jegyzi meg a cikkében a The Kyiv Independent.

A csomag egyik eleme a 3 milliárd dollár értékű exporttilalom, amely kulcsfontosságú technológiákra és ipari alapanyagokra vonatkozik. Az intézkedés olyan termékeket érint, mint a gépek, fémek, műanyagok, vegyszerek, illetve a kettős felhasználású eszközök, amiket fegyverek és drónok gyártására is felhasználhatnak.

Von der Leyen szerint a szankciós mechanizmus hatékonyságának fokozása érdekében az EU további 22 orosz és külföldi, köztük kínai és belarusz vállalatot is felvenne a tiltólistára. Ezek a vállalatok ugyanis szerintük közvetve vagy közvetlenül támogatják az orosz hadiipart. Ez a lépés pedig több mint 800-ra növelné a szankcionált cégek számát.