Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
63,611 $

Apró jégkristályok vezethetnek az élet nyomára idegen égitesteken

Mindössze egyetlen jégszemcsére van szükség ehhez.

Fotó: NASA/JPL-Caltech/Galileo
Világűr

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az Europa és az Enceladus (a Jupiter és a Szaturnusz holdja) földalatti óceánjai időnként némi anyagot juttatnak az űrbe, ahol az óceánból származó anyag jégkristálypermet formájában megfagy. A laboratóriumi kutatások alapján azt gyanítják, hogy ezekben az óceáni világokban jelen lehet az élet, és ez a jelenlegi technikával minimális mennyiségben is kimutatható.

Fotó <em>NASAJPL Caltech<em>

Ennek kapcsán Dr. Fabian Klenner, a Washingtoni Egyetem munkatársa és a tanulmány vezető szerzője azt mondta: „Most először mutattuk ki, hogy a sejtes anyagnak még a parányi töredéke is azonosítható egy űrhajó fedélzetén lévő tömegspektrométerrel”. Az eredményeik által pedig abban bíznak, hogy a következő műszerek segítségével képesek lesznek a földihez hasonló életformák kimutatására. Soron kívül Gyújtogatás áldozatai lettek a Fidesz választási plakátjai

Mint mondta, azok kapcsán egyre inkább úgy vélekednek, hogy jelen lehetnek az óceánokat hordozó holdakon. Az Origo az IFL Science cikkére hivatkozva azt írja, a NASA októberben induló Europa Clipper űrszondájának műszerei képesek biomassza jellegű anyagok, különösen a lipidek kimutatására. Ezek a zsírmolekulák alkothatják az idegen életformák membránjait.

Molekuláris szerkezetüket tekintve pedig sokkal stabilabbak, mint a DNS. „Megfelelő műszerekkel, mint például a NASA Europa Clipper űrszondáján található SUrface Dust Analyzer, talán könnyebb lesz, mint gondoltuk, életet vagy annak nyomait találni a jeges holdakon” – tette hozzá Frank Postberg, a berlini Freie Universität bolygótudományok professzora, a kutatás vezető szerzője.

Korábban azt is megírtuk, hogy egy francia vezetésű kutatócsoport – amely a Nature című folyóiratban publikálta korábban eredményeit – azt állítja, fiatal óceán bújhat meg a Szaturnusz egyik, a Star Wars-filmek Halálcsillagára emlékeztető apró holdjának jeges felszíne alatt. De a Mimas pályájának és forgásának változásait vizsgáló csillagászok más megállapításaikról is beszámoltak.

Kikapott a Barcelona, amivel már most bajnok a Real Madrid

A Barcelona hiába vezetett két alkalommal is a Girona ellen, végül kikaptak, így a Real Madrid már most bajnoknak mondhatja magát.

Posztolással lehet pénzt keresni a Threads-en, eddig ennyit tudni róla

Fontos, hogy a jutalmat befolyásolja, hány bejegyzést posztol valaki, és az is, hogy azok milyen közönséget érnek el.

Hét góllal verte az Újpest a Diósgyőrt, már nem eshetnek ki az NB1-ből

Az Újpest látványos módon, történelmi győzelemmel biztosította be az NB1-es tagságát, amivel biztossá vált a Kisvárda kiesése.