„Az ukrán ellenállás és az orosz szankciók mellett vajon van kiút Putyin háborújából?”
Oroszország Ukrajna elleni inváziója a harmadik „pusztító hét” felé közeledik, egyes szakértők pedig a háború kimenetelével kapcsolatos véleményüket vitatták meg.
Michael Kimmage, aki 2014-ben csatlakozott a Külügyminisztériumhoz, hogy ukrán-orosz kérdésekre összpontosítson, kifejtette véleményét, miszerint a „Kreml mindent beleadott ebbe az invázióba” annak érdekében, hogy visszavágjon a NATO-nak, megbuktassa az ukrán kormányt és egy új, a Kreml számára elfogadhatóbb rendszert állítson fel.
Így Oroszország abban bízott, hogy gyors katonai győzelemmel lép be, mielőtt a Nyugat reagálni tudna, azonban ez nem sikerült, így a gyorsan mozgó szárazföldi offenzíva helyett pusztító légitámadásokat vetnek be, hogy Ukrajna elfoglalása helyett bekerítsék a városokat vagy a „földdel tegyék őket egyenlővé”.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője korábban elmondta, hogy a háború „egy pillanat alatt” véget érhet, ha Kijev négy feltételbe hajlandó beleegyezni. Ez alapján Ukrajnának minden katonai akcióra irányuló tevékenységet be kell fejeznie, valamint rögzíteni az alkotmányban, hogy nem csatlakozik a NATO-hoz vagy az Európai Unióhoz, hivatalosan elismerni az elcsatolt Krímet orosz területnek, és elfogadni a donyecki és luhanszki szakadár területek függetlenségét.
Jaroszlav Jurcsisin, az ukrán parlament egyik tagja szerint az oroszok követelései magasak, Ukrajna pedig elszántan ellenzi azokat az alkukat, amelyek nem tartalmazzák azt, hogy az ország független maradhasson. Ha pedig mégis elfogadnák őket, az akár arra is bátoríthatná Putyin rezsimjét, hogy „ne érjek be ennyivel”, emiatt a szomszédos országok attól tartanak, hogy ők lehetnek az orosz agresszió következő célpontjai – írta az NBC News.
Az viszont továbbra sem világos, hogy egy „ennyire költséges” háborút meddig képes Oroszország fenntartani, a békéhez köthető megállapodást pedig tovább nehezíti az, hogy a felek nem bíznak meg egymásban. A szakértők szerint ebben a helyzetben „a diplomácia kudarcra van ítélve”, továbbá arra számítanak, hogy „ez egy kimerítő és hosszú háború lesz, amely évtizedekre megsebzi Ukrajnát és az európai biztonságot”.