Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Videón, ahogyan az ukránok darabokra lövik a parkoló orosz bombázókat

Videón, ahogyan az ukránok darabokra lövik a parkoló orosz bombázókat

Videón, ahogyan az ukránok darabokra lövik a parkoló orosz bombázókat
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök érkezik az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójára Tiranában 2025. május 16-án. MTI/AP/Vlasov Sulaj

Videós felvételek jelentek meg az ukrán dróntámadásról, aminek ideje alatt több orosz bombázó is súlyos károkat szenvedett.

Ukrajna orosz területen hajtotta végre az egyik legmerészebb és legkiterjedtebb hadműveletét, melynek ideje alatt több mint 40 orosz katonai repülőgépet semmisített meg vagy rongált meg, több mélyen fekvő orosz légibázison. Az akció célpontjai olyan repülőgépek voltak, amelyek rendszeresen részt vesznek ukrán városok éjszakai bombázásában – derült ki a Sky News birtokába jutott információkból. A célpontok stratégiai bombázók és felderítő gépek voltak.

Az akció során a következő típusú orosz repülőgépeket érte találat:

A–50: orosz légtérellenőrző és felderítő repülőgép, mely a légierő „repülő radarközpontjaként” működik. Kiemelten fontos a hadműveletek koordinálásában.

Tu–95: hosszú hatótávolságú stratégiai bombázó, ami képes nukleáris fegyverek hordozására is. Ezeket rendszeresen vetik be rakétatámadások indítására Ukrajna ellen.

Tu–22M3: szuperszonikus bombázó, mely főként nagy hatótávú csapásmérésekhez használnak, többek között az ukrán energetikai infrastruktúra elleni támadásokban.

Videófelvételek alapján több repülőgépből is füst szállt fel az egyik orosz légibázison a támadás után. Bár az orosz védelmi minisztérium hivatalosan nem kommentálta a veszteségeket, a műholdképek és független elemzők szerint a kár rendkívül jelentős.

A Sky News információi szerint a támadás mögött az SBU (Szluzsba Bezpeky Ukrajiny), az ukrán titkosszolgálat állt. A műveletet másfél éven keresztül készítették elő, mialatt a drónokat előre becsempészték Oroszországba különleges, fából készült, mobil konténerekben, amiket teherautók hátulján helyeztek el.

Ezek a konténerek belül FPV (First Person View) drónokat rejtettek. A tetőt távolról lehetett kinyitni, így a drónok rejtve maradtak, amíg el nem érkezett a támadás pillanata. A rajtaütés során ezek a drónok egyszerre szálltak fel és hajtották végre célzott csapásaikat az orosz repülőgépekre.

Maga a támadás demonstrálja Ukrajna képességét mélyen az orosz területen belüli csapások végrehajtására, különösen a stratégiai célpontok ellen. Az akció megzavarhatja Oroszország bombázási műveleteit, legalábbis átmenetileg, mivel ilyen repülőgépek pótlása nehéz és időigényes.

Ezzel együtt pszichológiai hatást gyakorolhat mind az orosz katonai vezetésre, mind a lakosságra, mivel eddig az orosz hátország viszonylag biztonságban érezhette magát.